Prevencija na prvom mestu

Vodič za zaštitu kože od sunca: Dr Nenad Stanković razrešava najčešće dileme

Shutterstock, Privatna Arhiva

Zaštita kože od sunčevih zraka nije rezervisana samo za sunčane letnje dane - neophodna je tokom cele godine, bez obzira na vremenske uslove. Medicinski stručnjaci podsećaju da UV zračenje prolazi kroz oblake, pa čak i tokom oblačnih ili kišnih dana može izazvati kumulativna oštećenja kože.

Razgovarali smo sa dr Nenadom Stankovićem, specijalistom kozmetologije i doktorandom na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu o tome kako pravilno koristiti SPF kremu, o razlikama između SPF 15, 30 i 50, koje grupe ljudi moraju posebno paziti na zaštitu od sunca i kako izabrati pravi SPF prema tipu kože. 

UV zraci prolaze kroz oblake, oni ne blokiraju celokupnu UV radijaciju, a čak 80% sunčevih zraka može ih probiti. Reflektujuće površine pojačavaju izloženost - voda, pesak, sneg, pa čak i beton mogu reflektovati UV zrake, povećavajući njihovu jačinu. Takođe, oblaci mogu reflektovati UV zračenje, uzrokujući još intenzivniju ekspoziciju kože, što je poznato kao efekat prelomljenih oblaka. Štetno UV zračenje akumulira se tokom vremena, povećavajući rizik od prevremenog starenja kože i drugih zdravstvenih problema - kaže naš sagovornik.

Kako se pravilno zaštititi od UV zračenja?

Zaštita kože od štetnog delovanja UV zračenja zahteva doslednu upotrebu krema sa zaštitnim faktorom (SPF). Stoga, ističe dr Stanković, trebalo bi istaći da je svakodnevna primena SPF krema ključna za očuvanje zdravlja kože i smanjenje rizika od oštećenja izazvanih sunčevim zracima.

- UV zračenje deluje bez obzira na vreme. Sunčevi zraci prolaze kroz oblake i utiču na kožu čak i tokom oblačnih i kišnih dana, a kumulativno oštećenje od UV zračenja može ubrzati pojavu bora i pigmentacija. Poznato je da je dugotrajna izloženost UV zracima povezana je sa povećanim rizikom od kožnih oboljenja.

Jedno nanošenje SPF kreme ujutru nije dovoljno za celodnevnu zaštitu Foto: Shutterstock

Zato je važno dobro odabrati i pravilno koristiti SPF kremu. 

- Birajte visok zaštitni faktor (SPF 30 ili više) za optimalnu zaštitu. Nanosite kremu svakog jutra, bez obzira na vremenske prilike i obnavljajte zaštitu na svaka dva sata, posebno ako ste na otvorenom ili u kontaktu s vodom.

Kako odabrati pravi SPF za svoj tip kože?

Zaštita kože od sunčevog zračenja zavisi od pravilnog izbora SPF faktora, koji određuje koliko dugo možemo biti izloženi UV zracima bez rizika od opekotina i dugotrajnih oštećenja kože.

- Razlika između SPF 15, 30 i 50. SPF 15 blokira oko 93% UVB zraka i pruža osnovnu zaštitu, dovoljnu za osobe sa tamnijim tipovima kože. SPF 30 blokira oko 97% UVB zraka i preporučuje se za svetlije tipove kože koji su skloniji opekotinama.
SPF 50 blokira oko 98% UVB zraka i idealan je za ljude sa vrlo svetlom kožom ili one koji provode duže vreme na suncu - objašnjava doktor. 

Kako odabrati SPF prema tipu kože?

Prema Fitzpatrick-ovoj klasifikaciji, tipovi kože od 1 do 3 (svetla koža, sklona crvenilu i opekotinama) treba da koriste najmanje SPF 30, uz obavezno ponavljanje nanošenja tokom dana, posebno kada je UV indeks visok. Tipovi kože od 4 do 6 (maslinasta do tamna koža) mogu koristiti SPF 15, koji je dovoljan za zaštitu od prevremenog starenja i oštećenja, objašnjava dr Stanković. 

Da biste osigurali kontinuiranu zaštitu, neophodno je pravilno i redovno obnavljati kremu tokom dana Foto: Shutterstock

Prirodna zaštita kože zavisi od njenog tipa. Koža tipa 1 ima prirodnu zaštitu od UV zračenja svega 5 do 10 minuta, dok koža tipa 6 može biti izložena suncu do 90 minuta bez visokog rizika. 

- Kada pravilno nanosimo SPF kremu – ravnomerno i u dovoljnim količinama – vreme prirodne zaštite kože se množi sa faktorom zaštite. Na primer, 10 minuta prirodne zaštite sa SPF 30 produžava se na 300 minuta (5 sati) bezbednog boravka na otvorenom. Dakle, redovna i pravilna upotreba SPF krema ključna je za zdravlje kože, bez obzira na njen tip ili vremenske uslove.

Jedno nanošenje SPF kreme ujutru nije dovoljno za celodnevnu zaštitu, jer se efekat smanjuje usled znojenja, plivanja, sunčanja i brisanja kože.

- Da biste osigurali kontinuiranu zaštitu, neophodno je pravilno i redovno obnavljati kremu tokom dana. Za svetlije tipove kože (Fitzpatrick 1–3) preporučuje se nanošenje na svaka dva sata, posebno kada je UV indeks visok. Tamniji tipovi kože (Fitzpatrick 4–6) mogu produžiti period između nanošenja, ali je i dalje važno koristiti kremu barem svaka tri do četiri sata.

Na efikasnost SPF zaštite utiče i period dana kada smo izloženi suncu, kontakt sa vodom i mehaničko uklanjanje faktora. 

- Plivanje i znojenje značajno smanjuju zaštitu, pa je potrebno ponovno nanošenje odmah nakon kupanja. Brisanje peškirom ili dodirom može ukloniti zaštitni sloj, što zahteva ponovno nanošenje. Takođe, tokom perioda najintenzivnijeg UV zračenja ( od 10 do 16h) krema se mora obnavljati češće, bez obzira na tip kože. Ne zaboravite da koristite dovoljne količine i ravnomerno nanosite preparat za maksimalan efekat.

Određena stanja kože, poput akni, rozacee i hiperpigmentacija, mogu se značajno pogoršati usled izlaganja suncu. Stručnjaci upozoravaju da je za osobe sa ovim problemima obavezno korišćenje krema sa visokim zaštitnim faktorom (SPF), kao i dodatna fizička zaštita poput šešira sa širokim obodom i sunčanih naočara.

Osobe sa aknama, rozaceom i hiperpigmentacijama moraju biti posebno oprezne kada je u pitanju zaštita od sunc Foto: Shutterstock

Takođe, osobe sa aknama, rozaceom i hiperpigmentacijama moraju biti posebno oprezne kada je u pitanju zaštita od sunca, jer neadekvatna zaštita može značajno pogoršati stanje kože.

- Sunčanje može privremeno umiriti akne jer se koža sasuši, ali dugoročno može pojačati lučenje sebuma, što dovodi do novih upalnih procesa. UV zračenje može pogoršati simptome rozacee, izazvati iritacije i komplikacije, pa je neophodno pažljivo birati zaštitne proizvode. Takođe, intenzivno sunčanje stimulira melanocite, povećavajući proizvodnju melanina i produbljuje tamne fleke na koži.

Kako se pravilno zaštititi?

• Koristite SPF 30 ili više – Posebno ako imate osetljivu ili problematičnu kožu.
• Nosite šešire i sunčane naočare – Fizička zaštita dodatno umanjuje direktnu izloženost UV zracima.
• Izbegavajte sunčanje u periodima jakog UV zračenja – Od 10 do 16h sunčevi zraci su najintenzivniji.

Pravilna zaštita kože od UV zračenja zavisi od izbora SPF filtera, koji mogu biti mineralni ili hemijski. Svaka vrsta ima svoje prednosti i mane, a odabir zavisi od tipa kože i individualnih potreba.

- Mineralni filteri sadrže cink oksid ili titanijum dioksid, koji reflektuju UV zrake i sprečavaju njihovo prodiranje u kožu. Oni su idealni za osetljivu kožu i decu, smanjuju rizik od iritacija i alergijskih reakcija. Ne izazivaju reakcije, ne apsorbuju se u kožu, pa su pogodni za ljude sklone crvenilu i iritacijama i ne sadrže sastojke koji štete morskom ekosistemu. Međutim, mineralni filteri imaju gušću teksturu, teže se nanose i ostavljaju beli trag na koži. Takođe, potrebno ih je češće obnavljati jer se lakše skidaju - objkašnjava naš sagovornik i dodaje: 

- Kada su u pitanju hemijski filteti, lakša je aplikacija za masnu kožu. Oni apsorbuju UV zrake i pretvaraju ih u toplotu, sprečavajući oštećenja kože. Bolje se upijaju i ne ostavljaju lepljiv osećaj na koži. Takođe, ne moraju se obnavljati toliko često kao mineralni filteri. Međutim, hemijski filteri mogu izazvati iritaciju kod osetljive kože, jer sadrže aktivne supstance koje mogu delovati iritirajuće.

Pravilno usklađena nega kože sa SPF štiti od dugoročnih oštećenja izazvanih sunčevim zračenjem Foto: Shuterstock

Da li je SPF u šminki dovoljan ili treba dodatna zaštita?

Mnogi proizvodi za šminkanje, poput BB i CC krema ili toniranih pudera, sadrže SPF, ali stručnjaci upozoravaju da taj nivo zaštite često nije dovoljan za dugotrajnu zaštitu kože od UV zračenja. Pitali smo doktora Stankovića i zbog čega šminka sa SPF-om nije dovoljna?

- Većina pudera i krema sa SPF-om sadrži niže vrednosti zaštite (SPF 15), što može biti nedovoljno za celodnevno izlaganje UV zracima. Zatim, šminka se obično nanosi u tanjem sloju nego što je potrebno za efikasnu UV zaštitu. Takođe, formulacije sa SPF-om u šminki zahtevaju učestalo ponovno nanošenje, posebno ako ste izloženi suncu.

Kako pravilno kombinovati SPF i šminku?

• Prvo nanesite SPF kremu (SPF 30 ili više) kao bazu za šminku.

• Zatim koristite tonirane kreme ili pudere sa zaštitnim faktorom za dodatnu sigurnost.
• Obnavljajte SPF tokom dana Ako ste duže izloženi suncu, koristite sprejeve sa SPF-om kako biste osvežili zaštitu bez uklanjanja šminke.

Pravilno usklađena nega kože sa SPF ne samo da sprečava prevremeno starenje, već i štiti od dugoročnih oštećenja izazvanih sunčevim zračenjem.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

5 delova tela na koje zaboravljamo da nanesemo zaštitu od sunca: Upravo oni su u povećanom riziku od raka kože