Kako se izboriti sa strahovima? Psiholog otkriva da se iza svih krije samo jedan, veliki
Jasno je da život ne može da bude "operisan" od manjih ili većih psihičkih trauma. Neke od njih mogu da budu i šansa za osobu, za njeno usavršavanje i zrelost.
Kada govorimo o strahu obično podrazumevamo samo psihološke aspekte, a zanemarujemo da strah ima i prateće telesne manifestacije poput ubrzanog rada srca, crvenila ili bledila lica, ubrzanog disanja, ježenja kože, obilnog znojenja, plača, uriniranja, ponekad i dijareje, uz motornu uzbuđenost sa drhtanjem ii oduzetošću ekstremiteta, kaže klinički psiholog i psihoterapeut Aleksandra Janković. "Drhti kao prut" ili "Noge mu se oduzele" prepoznatljive su narodne formulacije za nekoga ko je u stanju straha.
- U situaciji spolja uzrokovane opasnosti (zemljotres, poplava, požar, bombardovanje, tuča, kriminalni napad), strah nastaje automatski, a osoba pokušava da ga neutrališe ili borbom ili bekstvom - objašnjava naša sagovornica.
Kod neurotičnog straha to nije moguće, jer čovek zapravo nije u stanju da "pobegne iz sopstvene kože", dodaje.
Manji i veći
Jasno je da život ne može da bude "operisan" od manjih ili većih psihičkih trauma. Postoje takozvane velike stresne situacije u koje spadaju zemljotres, poplave, požari, rat. Tu su i lične krizne situacije poput gubitka bliske osobe, hospitalizacije i bolesti, promene sredine radi školovanja, ekonomska emigracija, iznenadna invalidnost, razvod, hapšenje i zatvor, odvajanje od bliskih osoba, gubitak posla i nezaposlenost, stambena ugroženost.
Jedan bazični
Očigledno je da smo svi, kao smrtna bića, osuđeni na strahove, pri čemu je najbazičniji strah od smrti.
- U tom smislu, svi ostali strahovi, mogu se smatrati "derivatom" straha od smrti. Svesno i možemo zaboraviti da smo smrtni, ali u našem kolektivnom nesvesnom je zapisano pitanje "Da li je ovo sve? Ima li zaista života posle smrti?" - navodi psiholog.
Potisnuti i negirani strah od smrti često se pojavljuje u psihološki "izbrušenom" obliku: straha od budućnosti, osiromašenja, bolesti, gubitka bazičnih oslonaca ličnosti, dragih osoba, posla, preko materijalnih dobara, do gubitka sopstvenog zdravlja i moći.
Kako savladati strah?
Nema univerzalnog recepta kako se izboriti sa strahovima, odnosno recepata ima onoliko koliko ima ličnosti. Šta može da bude preporuka?
Ne negirajte svoj strah
Ne negirajte svoj strah, koliko god vam izgledao glupo ili nedostojno vaše malenkosti.
Posle ratova koje smo preživeli, psihološki su mnogo bolje prošli oni koji su bili svesni svog straha, nosili se s njim i "odrađivali" ga. Oni koji nisu pokazali ili su negirali strah, završili su uskoro, ili posle par godina, sa raznovrsnim strahovima: od lifta, vožnje, opuštanja, dodaje naša sagovornica.
Prihvatite ga
Posmatrajte svoj strah kao način da se upoznate sa sobom iznutra i da se prihvatite takvim kakvi jeste ("Da, ja se plašim, ali je to normalno i ne bih zamerio nikome ko mi kaže da se tako oseća").
Vežba "Šta bi bilo kad bi bilo"
Uradite mentalne eksperimente u osami tipa "Šta bi bilo kad bi bilo?", "Šta bih uradio da se dogodi ono čega se plaše oni koje volim?", "Šta bih sve mogao da uradim?"
- Strah od nepoznatog i neočekivanog je prilično uobičajen i normalan za većinu nas, bez obzira na to da li sebe predstavljamo i definišemo kao "vitezove bez straha i mane". Ako nam je neprijatno da pred drugima ispoljimo sopstvene slabosti, a strah često definišemo kao manifestaciju vlastite "nemoći", nije na odmet da porazgovaramo sa sobom i preispitamo šta bismo i kako uradili, dok se ne izborimo sa situacijom koja nas najviše plaši -napominje naša sagovornica.
Koliko god da se nečega plašimo, možemo da uradimo više nego što nam se čini kad sebi dozvolimo da nas strah preplavi.
Sada i ovde
Zapitajte se šta sve možete da uradite u svom životu, a da to bude baš sada i ovde.
Što se strahovanja od budućnosti, poželjno je da sebe zaustavimo u poražavajućim i negativnim fantazijama mogućeg ishoda našeg straha.
- Nema te situacije sa kojom ne možemo da se izborimo, samo ako verujemo u sopstvene snage, umesto da ih sistematski ruiniramo. U najkritičnijim životnim okolnostima ljudi koji priznaju svoj strah, umeju da se sa njim suoče, ali i da "prizovu" sopstvene odbrambene snage, uspevaju da, recimo posle otkaza, svoj život preusmere na drugi nivo i obogate se u svakom smislu, i finansijski i emotivno - poručuje Aleksandara Janković.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Sezona polena je završena, niste prehlađeni, a grebuckanje u grlu i kašalj nikako da prođu? Možda ste alergični na buđ i grinje