Koje namirnice i navike pomažu osobama sa niskim pritiskom? Evo kako da izbegnete vrtoglavicu i pospanost
Dugoročno nizak pritisak (hipotenzija) može ometati svakodnevne aktivnosti i funkcionisanje. Osobe koje imaju hipotenziju često pate od posturalne vrtoglavice (kada naglo ustanu), kao i od konstantnog osećaja umora i slabosti, koji se povećava tokom dana, i koji dovodi do ograničenja u ispunjavaju uobičajenih dnevnih zadataka.
Doktorka Olga Ličina, klinički nutricionista, savetuje koje navike i namirnice treba izbegavati, a koje mogu pomoći da umanjite tegobe do kojih dovodi nizak krvni pritisak i osećate se bolje.
Krvni pritisak je sila krvi unutar arterija. Krvni pritisak ne ostaje stalno isti, on se menja kako bi zadovoljio potrebe tela i normalno je da krvni pritisak raste i pada tokom dana. Na njega utiču različiti faktori, uključujući položaj tela, disanje, emocionalno stanje, vežbanje i san.
Krvni pritisak se beleži kao dva broja. Veći broj je pritisak u arterijama dok srce ispumpava krv tokom svakog otkucaja. Ovo je sistolni krvni pritisak. Donji broj je pritisak dok se srce opušta pre sledećeg otkucaja i ovo je dijastolni krvni pritisak. Oba se mere u jedinicama koje se zovu milimetri žive (mmHg).Nizak krvni pritiska se smatra kada su vrednosti ispod 90/60 mm/Hg.
Da li je potrebno da osobe koje imaju nizak krvni pritisak izbegavaju određene namirnice?
- Belo brašno i ostali prosti ugljeni hidrati spadaju u hranu koja se brzo vari i brzo pravi pik glukoze koji brzo i pada u krvi. To dovodi do posprandijalne hipotenzije, nizak krvni pritisak nakon obroka. Zato je neophodno da obrok bude bogat vlaknima, mastima i proteinima. Na primer odlična užina je parče sira sa lanenim pločiciama - kaže dr Ličina.
Mogu li pomoći određeni vitamini koji utiču na bolju cirkulaciju i regulaciju pritiska?
- Ako je anemija uzrok niskog krvnog pritiska, suplementacija gvožđem, vitaminom B12 i folnom kiselinom može da pomomogne.
Postoje li neke navike koje bi ljudi sa niskim krvnim pritiskom trebalo da izbegavaju kako bi olakšali simptome?
- Ako neko ima postprandijalnu hipotenziju, može pokušati da jede manje, a češće obroke. Možda će moći efikasnije da svari manje obroke, što može pomoći kod pada krvnog pritiska nakon obroka. Kod problema posturalne hipotenzije treba voditi računa o ustajanju iz sedećeg ili ležećeg položaja, raditi to polako kako bi izbegli nesvesticu i vrtoglavicu. Neko ko ne pije dovoljno tečnosti može da podigne krvni pritisak održavanjem hidratacije - kaže dr LIčina.
Koja još hrana može pomoć u ublažavanju simptoma?
- Koristite više soli jer natrijum može da podigne pritisak. So je neophodna za pravilno funkcionisanje tela, balansiranje nivoa tečnosti i sprečavanje hipotenzije, pogotovu u akutnom stanju. Kada počnete da osećate vrtoglavicu ili mučninu, pijte slanu vodu. Dodajte 1/2 kašičice soli u čašu vode, dobro promešajte i popijte. Ova mešavina će pomoći da stabilizujete krvni pritisak kada je nizak.
Da li je bezbedno unositi kafu i alkoholna pića?
- Pića sa kofeinom poput čaja ili kafe mogu povećati broj otkucaja srca i podići nivo krvnog pritiska. Možete da pijete nezaslađena pića koja će vam pomoći kod simptoma niskog krvnog pritiska. Međutim, kafa pomaže u stabilizaciji krvnog pritiska u kratkom vremenskom periodu. Pretereni unos kafe može dovesti do kofeinske tolerancije. Dok se alkohol obično povezuje sa visokim krvnim pritiskom, on takođe može imati suprotan efekat i izazvati nizak krvni pritisak. Alkohol deluje depresivno na centralni nervni sistem i može usporiti rad srca i krvni pritisak. Takođe, alkohol dovodi do dehidratacije što dodatno snižava krvni pritisa - objašnjava dr Ličina.
Olivera Marković
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Gubitak težine može da bude rani znak demencije: Naučnici otkrili faktore koji utiču na njen razvoj