Rak materice, tačnije endometrijuma, je jedan od češćih oblika raka koji uglavnom pogađa žene srednjih godina, kao i one starije.
Rak materice je tumorska promena unutrašnjeg sloja odnosno sluznice materice, poznatog još po imenu endometrijum. Rak endometrijuma nije jedini karcinom koji može da se formira u ovom organu, tu su i neke druge vrste, poput sarkoma. Na sreću, to su izuzetno retke vrste tumora.
Bilo koji od ovih simptoma ne znači automatski da imate tumor, samo sugeriše da je vreme da zakažete pregled kod svog ginekologa. Sledi sedam najčešćih simptoma.
Nepravilno vaginalno krvarenje ili sekret
Nepravilno vaginalno krvarenje je najčešći simptom raka materice u ranoj fazi ili u fazi u kojoj se još nije proširio na druge delove tela. Oko 90 odsto žena sa rakom endometrijuma prijavljuje ovaj simptom.
Ovo krvarenje se javlja kada rak raste na unutrašnjem sloju materice, uzrokujući njegovo zadebljanje. To zadebljanje podstiče odbcivanje površinskih ćelija endometrijuma.
U zavisnosti od perioda, krvarenje može da bude u vidu mrlja ili obilnije, crvene boje ili da izgleda kao smeđi sekret. U malom broju slučajeva moguće je nema vidljive krvi u sekretu.
Nepravilno vaginalno krvarenje je mnogo verovatniji znak raka nakon menopauze nego pre nje. Kod žena u postmenopauzi, to je definitivno znak za uzbunu.
Bol u karlici
Rak materice može da izazove bol u karlici u određenim okolnostima, recimo kada pritiska obližnje strukture i nerve. Bol takođe može da se javi kada se tumor proširi izvan materice u karlicu ili stomak. U nekim slučajevima, ovo širenje može da dovede do nakupljanja tečnosti (u karlici ili stomaku), što može da stvori nelagodnost.
Bol može da bude kontinuiran ili da dolazi i odlazi. Može se čak javiti tokom odnosa ako postoji spoljašnji pritisak. Intenzitet bola, međutim, nije ujednačen: neke pacijentkinje više osećaju nelagodnost nego stvarni bol, dok druge mogu da osećaju oštriji bol.
Ponekad kada je tumorska masa dovoljno velika, samo njeno prisustvo može da izazove subjektivni osećaj nadutosti.
Stomačni problemi
Stomačni problemi najčešće se javljaju u kasnijim fazama, kada se tumor proširi van materice. Ovo može ponekad da blokira delove creva i spreči normalan prolazak stolice izazivajući probleme koji uključuju:
Osobe koje su imale operacije u abdomenu ili terapiju zračenjem su u većem riziku od ovih simptoma.
Nenamerno gubljenje težine
U kasnijoj fazi može da dođe do gubitka kilograma, kada tumor pritiska želudac i čini da se osećate sitima čak i kada niste mnogo jeli.
Ova upala na kraju može da smanjiti apetit.
Povećana potreba za mokrenjem
Ako tumor postane dovoljno veliki, može da pritisne bešiku, koja u tom slučaju ne može da se napuni kao obično, što može da stvori potrebu da je češće praznite. Iako možete da osećate potrebu za češćim mokrenjem, možda ćete imati slab mlaz.
Izostanak simptoma leži u činjenici da je materica napravljena tako da može da se proširi - na primer, da primi tumor u slučaju raka - bez značajnih posledica za obližnje strukture.
Pripremila: N.L.
Izvor: Health.com/Zdravlje.kurir.rs