OMAD dijeta daje sjajne rezultate, ali nije za svakoga: Evo šta kažu stručnjaci
Povremeni post je postao jedan od najpopularnijih metoda za mršavljenje, ali postoji i ekstremniji oblik povremenog posta – OMAD dijeta.
OMAD znači "jedan obrok dnevno". Kao što naziv sugeriše, ova dijeta podrazumeva konzumiranje samo jednog kompletnog obroka dnevno, dok se ostatak dana posti ili jede vrlo malo. U zavisnosti od ličnih preferencija, različite namirnice se konzumiraju u različito vreme tokom dana. Ali, da li je OMAD dijeta zdrav način da skinete koji kilogram viška?
Dijeta koristi metodu povremenog posta po principu 23:1, što znači da osoba posti 23 sata dnevno, ostavljajući samo jedan sat za jelo. Većina ljudi koji prate ovu dijetu jedu u vreme večere i onda poste do sledeće večeri, kako je navedeno u studiji objavljenoj u časopisu Frontiers in Physiology.
Koje su prednosti OMAD dijete?
Pomaže u mršavljenju
OMAD dijeta ili jedan obrok dnevno dovodi do toga da vaše telo sagoreva dodatne masne naslage, što rezultira mršavljenjem. Prema studiji objavljenoj u Annual Review Nutrition, modifikovani tipovi povremenog posta mogu da vam pomognu da smršate i popravljanjem obrasca spavanja i normalizacijom varenja. Ipak, treba biti oprezan da ne razvijete poremećaj u ishrani, kao i načinu života.
Prijatelj je dijabetes tipa 2
Dijabetes tipa 2 može da bude posledica gojaznosti, naslednih faktora i nezdravog načina života. Studija objavljena u časopisu World Journal of Diabetes otkrila je da su osobe sa dijabetesom tipa 2 koje su praktikovale povremeni post uspele da smršaju, smanje unos kalorija i snize nivo glukoze i insulina nakon obroka.
Ne osećate se uskraćeno
Teško nam je da poverujemo da se uz ovu dijetu koja podrazumva jedan obrok dnevno ne osećamo uskraćeni, ali stučnajci upravo to ističu.
- Kada sledite OMAD dijetu sa pravim namirnicama, verovatno se nećete osećati kao da se nečega lišavate. Uživaćete u zadovoljavajućem, hranljivom i ukusnom obroku koji će vas držati dalje od nezdrave hrane. Naravno, treba pratiti i listu namirnica koje treba izbegavati kako biste zaštitili svoje srce, jetru i bubrege - kaže nutricionista Gauri Anand.
Smanjuje upale
Kratkotrajni post smanjuje inflamatorne aktivnosti u telu. Prema studiji sprovedenoj od strane stručnjaka sa Mount Sinai School of Medicine, post ublažava hronične upaledok održava mobilizaciju monocita. Monociti su vrsta belih krvnih zrnaca koja pomažu u borbi protiv infekcija.
Koje namirnice jesti na OMAD dijeti?
Evo nekih od namirnica koje su najpogodnije za OMAD dijetu, prema mišljenju stručnjaka:
- Povrće: Šargarepa, brokoli, kupus, karfiol, cvekla, repa, mladi luk, ljubičasti kupus, kineski kupus, zelena salata, paprike, slatki krompir, beli krompir sa korom, spanać i kelj.
- Voće: Voće sa visokim glikemijskim indeksom, poput grožđa, lubenice, manga i ananasa, treba konzumirati umereno.
- Proteini: Pileće belo meso, nemasna svinjetina i govedina, morski plodovi, pečurke, pasulj i sočivo, tofu i jaja.
- Mlečni proizvodi: Punomasno mleko, jogurt, čedar sir, feta sir, mlaćenica, domaći rikota sir i sveži sir.
- Integralne žitarice: Smeđi pirinač, crni pirinač, pšenica, proso, kinoa, ječam i sirak.
- Masti i ulja: Maslinovo ulje, ulje od pirinčanih mekinja, suncokretov puter, puter od kikirikija, kokosovo ulje i bademov puter.
- Orašasti plodovi i semenke: Bademi, orasi, pekan orasi, pinjoli, pistaći, makadamija orasi, semenke suncokreta, bundeve i dinje.
- Začini i bilje: Peršun, nana, mirođija, komorač, ruzmarin, majčina dušica, origano, beli luk, đumbir, crni luk, korijander, kim, kurkuma, ljuta paprika, crni biber, beli biber, čili paprika u ljuspicama, zvezdasti anis, kardamom, beli luk u prahu i karanfilić.
- Napici: Voda, domaća limunada, sportska pića, kokosova voda, sveže ceđeni voćni sokovi i hladno ceđeni sokovi.
Koje namirnice izbegavati na OMAD dijeti?
Evo nekih namirnica koje treba izbegavati na OMAD dijeti:
- Voće: Kao što je rečeno, voće sa visokim glikemijskim indeksom treba konzumirati umereno.
- Mlečni proizvodi: Masno mleko, aromatizovani jogurt i krem sir.
- Žitarice: Beli pirinač. Da biste uravnotežili glikemijski indeks, jedite ga umereno i sa najmanje pet različitih vrsta povrća.
- Masti i ulja: Ulje od konoplje, mast, biljno ulje, puter, margarin i majonez.
Da li postoje nuspojave OMAD dijete?
Kao i svaka dijeta, i ova može da ima nekih potencijalnih nuspojava:
Pripremila: N.L.
Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs