Postepene promene

5 novogodišnjih odluka koje mogu loše uticati na naše zdravlje: Kako napraviti racionalniji plan za vežbanje, zdravu ishranu, san, mršavljenje?

Shutterstock

Iako smo s nestrpljenjem čekali novu godinu kao priliku za novi početak, često znamo i da žurimo sa novogodišnjim odlukama u entuzijazmu koje, iako dobro osmišljene, mogu imati neočekivane negativne posledice.

Stručnjaci sa sajta Mount Elizabeth Hospitals upozoravaju na nekoliko uobičajenih novogodišnjih odluka koje, bez pravilnog pristupa, mogu doneti više štete nego koristi.

Od nove godine počinjem intenzivno da vežbam

Loša odluka jer: prebrzi prelazak sa neaktivnosti na intenzivnu vežbu može dovesti do povreda

Previše uzbuđenje zbog vežbanja jedna je od najčešćih zamki u koje upadamo kada donosimo novogodišnje odluke. Iako je pohvalno odlučiti se za aktivniji život, nagli prelazak sa potpune neaktivnosti na intenzivno vežbanje može rezultirati ozbiljnim povredama.

Umesto toga, stručnjaci preporučuju postepeno uvođenje vežbi – počnite sa tri puta nedeljno po dvadesetak minuta, a zatim polako povećavajte intenzitet i trajanje treninga.

Zameniti jednostavne ili prerađene ugljene hidrate zdravijim opcijama Foto: Shutterstock

U potpunosti ću eliminisati ugljene hidrate iz svoje ishrane

Loša odluka jer: lišavamo se ključnog izvora energije za telo.

Drastično eliminisanje ugljenih hidrata iz ishrane je još jedna popularna, ali potencijalno problematična odluka. Iako mnogi veruju da je ovo prečica do gubitka težine, istina je mnogo složenija. Ugljeni hidrati su ključni izvor energije za naše telo, a njihovo potpuno eliminisanje može poremetiti metabolizam i dovesti do drugih zdravstvenih problema.

Umesto eliminisanja svih ugljenih hidrata iz ishrane, pametnije je zameniti jednostavne ili prerađene ugljene hidrate (kao što su šećeri ili sokovi iz prodavnice) složenijim i zdravijim vrstama koje se nalaze u hrani kao što su kinoa, slatki krompir ili žitalice celog zrna.

Brze dijete dovode do brzog gubitka težine, ali se isto tako kilogrami i vraćaju Foto: Shutterstock

Smršaću brzom dijetom koja je sada u trendu

Loša odluka jer: brze dijete dovode do brzog gubitka težine, ali se isto tako kilogrami i brzo vraćaju.

Posebno zabrinjava trend brzih dijeta koje obećavaju čuda preko noći. Iako mogu dovesti do trenutnog gubitka težine, ove dijete često rezultiraju takozvanim "jo-jo efektom" - nakon početnog gubitka težine, izgubljena težina se brzo vraća, ponekad čak i više od početne težine.

Da do toga ne bi došlo, poslušajte savete nutricionista koji ističu važnost uravnotežene ishrane koja uključuje sve grupe namirnica u odgovarajućim razmerama.

Loše grickalice ću zameniti zdravim

Loša odluka jer:  mnoge takozvane zdrave grickalice sadrže skrivene šećere.

Posebnu pažnju zaslužuje i zabluda o „zdravim“ grickalicama. Proizvodi koji se reklamiraju kao zdrava alternativa često su puni skrivenih šećera i kalorija. Jogurti sa niskim sadržajem masti, sušeno voće ili energetske pločice mogu da sadrže isto toliko ili više šećera od običnih slatkiša.

Bolja opcija je da unapred planirate obroke i pripremite zaista zdrave grickalice, poput svežeg voća, kuvanih jaja ili orašastih plodova, umesto da se oslanjate na gotove grickalice koje se reklamiraju kao zdrave.

Prekomerno spavanje može biti jednako nezdravo kao i nedostatak sna Foto: Shutterstock

Od nove godine spavaću mnogo više

Loša odluka jer: prekomerno spavanje može biti jednako nezdravo kao i nedostatak sna.

Možda će vas iznenaditi da je ova novogodišnja odluka takođe na našoj listi potencijalno nezdravih odluka. Iako je kvalitetan san neophodan za zdravlje, pretjerivanje može biti jednako štetno kao i nedovoljno spavanje.

Istraživanja pokazuju da se prekomerno spavanje može povezati sa raznim zdravstvenim problemima, od glavobolje do depresije. Optimalno je ciljati na sedam do devet sati kvalitetnog sna svake noći, što je dovoljno za mentalnu bistrinu i fizički oporavak.

Ključ za donošenje uspešnih novogodišnjih odluka ne leži u radikalnim promenama načina života, već u postepenom uvođenju održivih navika. Umesto da se fokusiramo na brza rešenja, važno je postaviti realne ciljeve i raditi na njima tempom koji odgovara našem telu i načinu života. Jer, ipak, najbolje odluke su one koje možemo postići dugoročno.

Pročitajte i nekoliko saveta stručnjaka kako da ne prekršite novogodišnje odluke.

Prenela: O.M.

Izvor: mountelizabeth.com.sg/Zdravlje.Kurir.rs