U Srbiji jedna žena dnevno umire od raka jajnika, dok dve obole: Gorica Đokić: "Javljaju nam se uplašene, a vraćaju se sebi osnažene“
Rak jajnika zauzima neslavno osmo mesto na listi svih maligniteta. Čak 800 žena u Srbiji godišnje oboli od ove vrste kancera, dok oko polovina njih ili jedna dnevno, nažalost, izgubi bitku. Ređe se dijagnostikuje u poređenju s rakom dojke ili grlića materice, ali je veoma opasan, jer se često otkriva kasno, kada je već u poodmakloj fazi.
Gorica Đokić, predstavnica Udruženja građana za borbu protiv raka jajnika i grlića materice “Progovori” otkriva za naš portal povodom Svetskog dana borbe protiv raka jajnika šta pacijentkinje koje im se obraćaju najviše interesuje, zašto je važna pomoć drugima, kao i značaj nedavno potpisanog “Apela za zdravlje” iza koga je stalo 50 javnih ličnosti.
- Žene koje se javljaju našem udruženju su pre svega uplašene. Kada im kažem da razgovaraju sa osobom koja je 11 godina živi sa tom dijagnozom, u startu se odmah taj strah malo amortizuje. Onda ih zanima kakvo je lečenje, kakve su prognoze, ali mi to, naravno, ne možemo da dajemo - kaže naša sagovornica.
Pacijentkinje interesuje šta bi trebalo da jedu, a šta da piju, kako izgleda tok lečenja, koliko traje oporavak kod hemoterapije…
- Opšte preporuke koje se tiču ishrane jeste da treba jesti gotovo sve da bi se ojačao organizam, posebno u fazi primene hemioterapije, ali izbalasirano - voće, povrće i sve ostalo što doprinosi podizanju imuniteta. Pogrešno je mišljenje, recimo, da ne treba jesti meso. Najbolje bi bilo, ako je to moguće, da znamo ko je proizvođač, odnosno kako se proizvodi ta hrana. To su osnovni principi, ne moramo da budemo nutricionisti, ali smo prošli edukacije, slušali predavanja i iz našeg iskustva zaista možemo da damo dobar savet - sugeriše.
Dodaje da dijagnoza znači da žene moraju da shvate da je to sada potpuno drugačiji način života, u smislu da promena svakodnevnih navika.
- Ako su pušile, da izbace duvan, potom da se okrenu nekoj fizičkoj aktivnosti, da što više borave u prirodi, da smanje stres, da se za neke stvari više ne nerviraju ili da to svedu na minimum. Generalno, da se okrenu zdravom stilu života - savetuje.
Nove mogućnosti lečenja uz genetsko testiranje
Kada je reč o lečenju raka jajnika, u Srbiji poslednjih 5-6 godina postoje dve savremene terapijske opcije.
- Godinama, odnosno decenijama nije bilo ničega po tom pitanju, ali sada zaista postoje. Tu su i konvencionalne, standardne opcije - operacije i hemoterapija, plus dve nove terapijske linije. Važno je da je pre više meseci kod nas pokrenuto HRD testiranje za pacijentkinje sa rakom jajnika. Postoji BRCA testiranje koje traži samo mutaciju u BRCA genima, dok HRD testiranje ide korak dalje i gleda širu genetsku sliku tumora. Dakle, ovo testiranje daje šansu da dvostruko veći broj pacijentkinja ima korist od PARP inhibtora (ciljani lek za rak jajnika). Nadamo se da ćemo zajedno sa zdravstvenim vlastima uspeti da obezbedimao ovu terapiju i za HRD pozitivne pacijentkinje, kako bi i one imale jedaku šansu za lečenje, kao i pacijentkinje sa BRCA mutacijama - kaže Gorica.
“Apel za zdravlje”
Skrining za rano otkrivanje raka jajnika nažalost još uvek ne postoji, ni u svetu, ni kod nas, ali za razliku od ovog skrivenog karcinoma, rak grlića materice je takoreći vidljiv golim okom dobrog dijagnostičara koji to može da nasluti. Takođe može da se prevenira vakcinom protiv HPV virusa koja se koristi u preko 140 zemalja u svetu skoro 20 godina.
- Zemlje koje već imaju tu vakcinu dve decenije, uspešno sprovode i skrining i imunizaciju i beleže odlične rezultate. U nekima od njih je dovela do toga da je rak grlića materice gotovo iskorenjen - u više od 90, pa čak i 95 odsto slučajeva, kao što je to u Australiji - naglašava Gorica.
Kod nas je već tri godine dostupna i besplatna za dečake i devojčice od 9 do 19 godina, ali je primilo tek oko sedam odsto onih kojima je namenjena, odnosno oko četrdeset hiljada dece.
- To je mali broj. Udruženje „Progovori“ je stoga pokrenulo inicijativu da ova vakcina uđe u kalendar obavezne imunizacije, a nedavno je potpisan i “Apel za zdravlje” od strane 50 poznatih javnih ličnosti, novinara, lekara, glumaca, sportista, muzičara, influensera… Naš zajednički cilj je da se status vakcine protiv HPV-a izjednači sa ostalim vakcinama koje se nalaze u kalendaru obavezne imunizacije, da se pokrene i ojača organizovanje skrininga za rano otkrivanje raka grlića materice, kao i da se obezbedi bolje i savremenije lečenje pacijentkinja - navodi naša sagovornica.
Inicijativu je do sada podržalo Udruženje pedijatara Srbije, Udruženje ginekologa - onkologa Srbije, Udruženje medikalnih onkologa Srbije, Udruženje ginekologa i opstetičara Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, Republička stručna komisija za imunizaciju Ministarstva zdravlja, kao i Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.