Bubrezi otkrivaju lupus i kad deluje da je sve u redu: Nefrolog upozorava zašto su redovne kontrole neophodne
Iako se sistemski eritemski lupus najčešće vezuje za umor, osip i bolove u zglobovima, stručnjaci upozoravaju da ova kompleksna autoimuna bolest može ozbiljno da ugrozi i bubrege.
Sistemski eritemski lupus (SEL) je hronična autoimuna bolest koja se javlja kada imuni sistem greškom napada sopstvena tkiva i organe. Kada su pogođeni bubrezi, reč je o stanju poznatom kao lupus nefritis. Ova komplikacija može dugo da prolazi neprimetno, jer su prvi znaci često "tihi" - bez bola, temperature ili drugih očiglednih simptoma. Upravo to otežava rano prepoznavanje bolesti i odlaže početak lečenja, istakao je povodom nedavno obeleženog Svetskog dana lupusa doc. dr Aleksandar Janković, nefrolog Kliničko bolničkog centra Zvezdara.
- Čini se da se kod pacijenata sa sistemskim eritemskim lupusom (SEL) najveći strah javlja kada se pomene bubreg - odnosno kada se govori o lupus nefritisu, stanju koje podrazumeva njegovo oštećenje u okviru osnovne bolesti. Ova komplikacija se često javlja već u ranoj fazi bolesti - u više od polovine slučajeva to bude u prvoj godini od postavljanja dijagnoze lupusa. Dešava se i da upravo nefrolozi prvi prepoznaju bolest, jer se pacijenti javljaju sa poremećajima u urinu, koji su često potpuno asimptomatski - objašnjava dr Janković.
Na klinici je zadužen da godišnje sumira sve urađene biopsije - u proseku ih ima oko 80, što značijednu do dve nedeljno.
- Reč je o raznim glomerulskim oboljenjima, ali se svake godine pojavi i određeni broj pacijenata kod kojih, u saradnji sa kolegama sa reumatologije i imunologije, postavljamo dijagnozu lupus nefritisa. To su najčešće osobe kod kojih je lupus već ranije dijagnostikovan, a kasnije se jave simptomi koji ukazuju na zahvatanje bubrega - sugeriše doktor.
Analiza urina - jeftino, a dragoceno
Kako objašnjava, veliki izazov u nefrologiji je to što je bubreg "nem organ" - oštećenja često protiču bez simptoma. Pacijent može da se oseća sasvim dobro, bez bolova i vidljivih tegoba, a da se bolest već razvila. Tek pri izraženijoj proteinuriji mogu da se pojave otoci, pa je zato redovna kontrola urina ključna za rano otkrivanje lupus nefritisa.
- Analiza urina je jedna od najjednostavnijih i najjeftinijih, a pruža mnoge dragocene informacije - upravo zato što bubreg stvara mokraću - ističe dr Janković. Uz nju se rade i biohemijske analize krvi, kojima se prati nivo azotnih materija.
- Kada prvi put čuju da postoji sumnja na lupus nefritis, mnogi pacijenti zamišljaju najgori scenario - poput dijalize - iako se do toga u velikom broju slučajeva uopšte ne dođe. Upravo tu počinje važna uloga nefrologa, koji procenjuju stepen oštećenja i usmeravaju lečenje. Biopsija bubrega, koja se u takvim slučajevima preporučuje, sprovodi se bez većih teškoća i jasno pokazuje u kom pravcu treba dalje ići - naglašava dr Janković.
Šest klasa lupus nefritisa
Udruženje nefrologa i patologa razvilo je klasifikaciju lupus nefritisa, koja danas predstavlja osnovu za određivanje terapije, dodaje on.
- Postoji šest klasa - prve četiri opisuju stepen zapaljenskih promena u različitim delovima bubrega, peta klasa označava posebnu formu sa drugačijim imunološkim depozitima, dok šesta označava terminalnu fazu, odnosno ozbiljno oštećenje koje vodi ka otkazivanju funkcije bubrega - navodi.
Ova klasifikacija omogućava lekarima različitih specijalnosti - nefrolozima, reumatolozima, alergolozima, hematolozima i imunolozima - da precizno odrede terapiju.
- Kod treće i četvrte klase primenjuje se intenzivno lečenje, najčešće kombinacijom dva do tri imunosupresiva, među kojima su i biološki lekovi. Kod blažih formi, kao što su prva i druga klasa, kao i kod pete klase, terapija se razlikuje, mada i tada imamo mogućnost primene bioloških lekova - precizira dr Janković i dodaje:
- O lupus nefritisu mora razmišljati kod svakog pacijenta sa dijagnozom sistemskog lupusa. Prema različitim izvorima, između 20 i čak 60 odsto obolelih tokom života razvije i oštećenje bubrega - poručuje.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.