Važno je da znate

5 uzroka krvarenja iz nosa: Ako traje duže od par minuta i ne može da se zaustavi, odmah se javite lekaru

Shutterstock

Krv iz nosa je česta pojava, a iako uzrok u početku može biti nejasan, većina slučajeva je bezopasna i može se rešiti u kućnim uslovima.

Neposredni uzroci krvarenja iz nosa uključuju povredu nosa, deformitete unutar nosa, upalu, ili, u retkim slučajevima, tumore unutar nosne šupljine. Sve ove pojave mogu izazvati pucanje površinskih krvnih sudova u nosu.

Vrste krvarenja iz nosa

Postoje dve osnovne vrste krvarenja iz nosa: prednje krvarenje i zadnje krvarenje.

  • Prednje krvarenje iz nosa je veoma često i obično nije opasno. Uglavnom se može zaustaviti kod kuće. Najčešće mesto odakle potiče prednje krvarenje je nosna pregrada (septum) — deo koji razdvaja nozdrve. Taj deo sadrži mnogo sitnih krvnih sudova koji mogu da puknu usled obične ogrebotine ili udarca u lice.
  • Zadnje krvarenje iz nosa je znatno ređe. Nastaje dublje u nosnoj šupljini, kada dođe do oštećenja unutrašnjih krvnih sudova. Zadnje krvarenje može biti opasno, naročito ako krv otiče niz grlo. Najčešći uzroci zadnjeg krvarenja su povreda nosa i povišen krvni pritisak.
Najčešće mesto odakle potiče prednje krvarenje je nosna pregrada (septum) — deo koji razdvaja nozdrve Foto: Shutterstock

Uzroci krvarenja iz nosa

Iznenadno i naizgled neobjašnjivo krvarenje iz nosa može delovati zastrašujuće, ali u većini slučajeva nije razlog za brigu. Da biste se lakše nosili sa situacijom, evo najčešćih uzroka krvarenja iz nosa, kao i saveta kako da ga zaustavite i kada je potrebno potražiti lekarsku pomoć.

  • Postojeći zdravstveni problemi

Oboljenja jetre, bubrega, hronična konzumacija alkohola i druga osnovna zdravstvena stanja mogu smanjiti sposobnost krvi da se zgruša, što može dovesti do krvarenja iz nosa.

Srčana oboljenja kao što su hipertenzija (povišen krvni pritisak) i srčana slabost takođe mogu izazvati krvarenje iz nosa, kao i hipertenzivna kriza — naglo i značajno povećanje krvnog pritiska koje može biti praćeno jakom glavoboljom, otežanim disanjem i osećajem teskobe, prema podacima Američkog udruženja za srce (AHA).

Prehlade, alergije i učestalo duvanje nosa takođe mogu nadražiti sluzokožu nosa i izazvati krvarenje.

  • Suv vazduh

Suv vazduh, bilo od grejanja u zatvorenom prostoru ili hladnoće napolju, može isušiti sluzokožu nosa, što dovodi do pucanja i krvarenja. Korišćenje ovlaživača vazduha tokom spavanja može pomoći da se održi vlažnost, a fiziološki rastvori i gelovi za nos korisni su za vlaženje nozdrva. Takođe, važno je unositi dovoljno tečnosti.

Korišćenje ovlaživača vazduha tokom spavanja može pomoći da se održi vlažnost u prostoriji Foto: Shutterstock

Strano telo u nosu

Krv iz nosa može nastati i ako se u nos stavi strano telo. Ovo je naročito čest slučaj kod male dece koja istražuju svet oko sebe stavljanjem predmeta u usta, nos ili uši. Primeri takvih predmeta su male igračke, kamenčići, hrana, gumice i zemlja.

  • Lekovi koji razređuju krv

Pošto je zgrušavanje krvi ključan korak u zaustavljanju krvarenja, svaki lek koji utiče na sposobnost krvi da se zgruša može izazvati ili produžiti krvarenje iz nosa. To uključuje antikoagulanse kao što je varfarin, lekove koji sprečavaju agregaciju trombocita kao što je klopidogrel, lekove bez recepta poput aspirina, i nesteroidne antiinflamatorne lekove (NSAIL).

Mnogi ljudi sa srčanom aritmijom, poznatom kao atrijalna fibrilacija, koriste antikoagulanse kako bi sprečili stvaranje krvnih ugrušaka. Ako ste imali srčani udar, lekar vam je možda preporučio svakodnevno uzimanje aspirina kako bi se smanjio rizik od novog udara. Krvni ugrušci mogu izazvati moždani ili srčani udar ako dospeju do mozga ili srca, ali lekovi za razređivanje krvi povećavaju rizik od krvarenja, uključujući i krvarenje iz nosa.

  • Čačkanje ili češanje nosa

Povreda krvnih sudova unutar nozdrve usled čačkanja nosa može izazvati krvarenje. Ovo je česta pojava kod dece, ali i kod odraslih koji često osećaju svrab u nosu ili imaju naviku da ga češkaju.

Povreda krvnih sudova unutar nozdrve usled čačkanja nosa može izazvati krvarenje. Foto: Shutterstock

Kako zaustaviti krvarenje iz nosa kod kuće?

  • Sedite i nagnite se lagano napred, zatim pritisnite nozdrve tako da budu zatvorene i držite tako najmanje 10 minuta, dišući na usta (prema preporukama Mejo klinike).
  • Ako krvarenje ponovo počne, upotrebite sprej za nos sa dekongestivnim delovanjem kako biste suzili krvne sudove, a zatim ponovo pritisnite nozdrve. Možete i naprskati sprej na komadić vate ili maramice, staviti u nozdrvu i držati dok krvarenje ne stane.
  • Da biste sprečili ponavljanje krvarenja, koristite fiziološki rastvor i zaštitne masti za vlaženje unutrašnjosti nosa, ali tek nakon što krvarenje potpuno prestane. Izbegavajte češanje i čačkanje nosa.
Ako krvarenje ponovo počne, upotrebite sprej za nos sa dekongestivnim delovanjem kako biste suzili krvne sudove Foto: Shutterstock

Kada potražiti pomoć zbog krvarenja iz nosa?

Iako se većina krvarenja iz nosa može zaustaviti kod kuće, neka mogu biti ozbiljna i zahtevaju medicinsku pomoć.

- Krvarenja iz nosa retko su životno ugrožavajuća. Međutim, u određenim okolnostima, kao što je uzimanje lekova za razređivanje krvi poput aspirina ili varfarina, krvarenje iz nosa može biti zabrinjavajuće i zahtevati lekarsku intervenciju - kaže dr Kevin Kembel, kardiolog u Raliju, Severna Karolina

U takvim situacijama, kaže on, lekar može da prilagodi dozu terapije za razređivanje krvi.

Ako imate više od jednog krvarenja iz nosa nedeljno, to je takođe znak da treba da razgovarate sa svojim lekarom opšte prakse ili specijalistom za uho, grlo i nos (otorinolaringologom).

- Ako se krvarenje iz nosa ponavlja, bez obzira na to da li koristite lekove za razređivanje krvi, neophodno je da se obratite svom lekaru - objašnjava dr Kembel.

Dodaje i da učestala krvarenja mogu ukazivati na neka ozbiljnija zdravstvena stanja.

- U hitnim slučajevima svakako treba potražiti medicinsku pomoć, ako krvarenje traje duže od nekoliko minuta ili ako ne uspevate da ga zaustavite direktnim pritiskom - naglašava dr Kembel.

Izvor: everydayhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs

Greška koju većina pravi kada im curi krv iz nosa: Šta tačno da radite i kada je vreme za lekara?