10 najčešćih greška pri uzimanju vitamina D – i kako da ih izbegnete: Ovi propusti mogu ozbiljno ugroziti zdravlje
Vitamin D, poznat kao "vitamin sunca", sintetiše se u koži pod uticajem UV zraka i ima mnoge koristi za zdravlje. Međutim, 50 odsto ljudi ima njegov deficit. Zbog toga se razmatra preporuka o suplementaciji za širu populaciju, a do tada ga većina uzima samostalno, često praveći određene greške.
Vitamin D ključan je za rast i razvoj kostiju, pomaže u smanjenju upale i igra važnu ulogu u funkcionisanju imunog sistema. Ovo su 10 grešaka koje najčešće pravite prilikom unosa ovog vitamina:
Ne merite nivoe u krvi
Naše telo može da stvori dosta vitamina D samo izlaganjem kože sunčevoj svetlosti, ali to zavisi od različitih faktora (trajanje izlaganja, godišnje doba, geografska širina, tip kože i starost). Međutim, izlaganje lica, ruku i nogu suncu pet do 30 minuta, dva do tri puta nedeljno, može biti dovoljno da zadovolji vaše potrebe za ovim vitaminom.
Stručne smernice preporučuju suplementaciju, posebno tokom zimskih meseci, ali pre toga, njegove nivoe treba meriti analizom krvi. Ako uzmete previše, rizikujete predoziranje.
Previše uzimate
Ne bi trebalo da unosite više od 100 mikrograma (4000 IJ) dnevno. U slučaju predoziranja mogu se javiti glavobolja, mučnina i gubitak apetita, povraćanje, zatvor i smanjen mišićni tonus. Takođe, postoji rizik od bubrežnih kamenaca ili čak disfunkcije bubrega. Predoziranje takođe može neprimetno napredovati jer telo skladišti vitamin D.
Vitamin D bez vitamina K2
Idealno bi bilo da uvek uzimate vitamin D3 kao kombinovani dodatak ishrani sa vitaminom K2, jer on aktivira određene proteine koji su odgovorni za korišćenje kalcijuma u krvi i osiguranje da se kalcijum taloži u kostima i zubima. K2 stoga sprečava taloženje kalcijuma u zidovima arterija.
Međutim, previsoki nivoi vitamina D će takođe stimulisati oslobađanje kalcijuma iz kostiju u krvotok, a višak kalcijuma sa fosfatom će formirati kristale koji se talože u mekim tkivima, na koja su bubrezi posebno osetljivi.
Nivo magnezijuma je prenizak
Da bi vitamin D razvio svoj puni efekat, potreban mu je magnezijum za aktivaciju. Zbog toga je u telu potreban optimalan nivo magnezijuma. Preporučena dnevna količina za odraslu osobu je 380-400 mg. Oni koji jedu uravnoteženu ishranu postižu ovu količinu, međutim, ako morate da uzimate veće doze vitamina D, morate takođe da obezbedite više magnezijuma.
Vitamin D uzimate na prazan stomak
Vitamini rastvorljivi u mastima (A, D, E, K) uvek treba uzimati uz obrok, u suprotnom ih telo ne može optimalno apsorbovati. Pogodna je hrana sa visokim sadržajem masti kao što su biljna ulja, avokado ili orasi. Dodatak vitamina D3 na bazi ulja obezbeđuje adekvatnu količinu, ali ako ga uzimate kao tabletu, ne sadrži prirodna ulja, pa ga treba uzimati uz obrok.
Uzimate druge lekove
Ako uzimate druge lekove, trebalo bi da budete svesni da vitamin D ima reakciju s određenim lekovima, pa bi trebalo da se konsultujete sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Na primer, ako uzimate antihipertenzivne lekove sa hidrohlorotiazidom i hlortalidonom, sadržaj kalcijuma u krvi se takođe povećava, što smanjuje efekat lečenja visokog krvnog pritiska. Ili ako uzimate holestiramin i holestipol za visok holesterol, treba da prođe dva sata između uzimanja leka i uzimanja suplementa vitamina D.
Holestiramin i holestipol mogu ometati apsorpciju vitamina D. Takođe, ako uzimate vitamin D, ne bi trebalo da uzimate druge proizvode obogaćene njime, kao što su multivitaminski sokovi ili šumeće tablete.
U kombinaciji sa gvožđem
Ne preporučuje se istovremena upotreba vitamina D i tableta gvožđa jer može smanjiti njegovu apsorpciju. To može dovesti do nedostatka gvožđa, što se za uzvrat manifestuje simptomima kao što su umor, slabost mišića, teškoće sa koncentracijom i glavobolje.
Pijete ga neredovno
Trebalo bi da se redovno snabdevate vitaminom D kako biste izbegli fluktuacije. Takođe, uvek uzimajte istu količinu vitamina i ne uzimajte duplu dozu ako ste zaboravili da je uzmete dan ranije. Korišćenje tog paketa vitamina D koji imate od prošle godine nije dobra ideja.
Dijetetski suplementi sa vitaminima rastvorljivim u mastima mogu se pokvariti ako im je istekao rok trajanja ili ako se proizvod čuva na neodgovarajućem mestu.
Izvor: Zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.Kurir.rs
7 popularnih suplemenata koji imaju skrivene opasnosti, previše vitamina D oštećuje bubrege, a višak kalcijuma taloži u arterijama