Voda u srcu, poznata često i kao srčana insuficijencija ili zatajenje srca, predstavlja stanje u kojem srce nije u mogućnosti efikasno pumpa krv.

Voda u srcu nastaje između dva lista srčane maramice i može da se javi u raličitim uslovima, objašnjava kardiolog dr Goran Popović na Instagramu.

- Najčešće je posledica nekog zapaljenskog procesa, ali isto tako može da nastane i kao posledica popuštanja srca usled slabljanja srčanog mišića, promena na zaliscima i raznim drugim stanjima - objašnjava kardiolog.

Kako se leči

- Rešava se najčešće lekovima, pri čemu se daju lekovi za izbacivanje viška tečnosti, dodaje.

profimedia0228485282.jpg
Profimedia 

- Ukoliko nastane vrlo naglo velika količina tečnosti ili stvar ne može da se reši lekovima, u toj situaciji pribegavamo punkciji srčane maramice, što se stručno naziva kardiocinteza - navodi dr Popović.

Kako prepoznati

Simptomi vode u srcu mogu da variraju u zavisnosti od ozbiljnosti stanja. Evo nekih uobičajenih:

  • Otežano disanje: Možete da oseća nedostatak vazduha ili otežano disanje, posebno tokom fizičke aktivnosti ili noću kada ležite.
  • Umor i slabost: Možete da budete umorni i osećate opštu slabost, čak i pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti.
  • Otoci (edemi): Zadržavanje tečnosti može da izazove oticanje u nogama, člancima, stomaku ili drugim delovima tela.
  • Ubrzan ili nepravilan puls: Srce može ubrzano da kuca ili bude nepravilnog ritma, što može da se oseti kao palpitacije.
  • Povećana potreba za vazduhom: Možete da osećate kao da ne možete dovoljno duboko da udahnete.
  • Kašalj ili gušenje: Može da se javi kašalj koji može da bude suv ili produžen, ponekad sa beličastim ili ružičastim ispljuvkom.

U slučaju bilo kakvih sumnji ili simptoma, važno je potražiti medicinsku pomoć kako bi se utvrdila dijagnoza i započelo odgovarajuće lečenje.

Pripremila: Nataša Lazović