Hormonska terapija u menopauzi: Doktorka otkriva 6 ključnih rizika i načine kako ih smanjiti za zdraviji život
Hormonska terapija u menopauzi smatra se dobrim rešenjem za ublažavanje neprijatnih simptoma poput valunga i čestih promena raspoloženja. Kao i svaki tretman, ona u tome može biti kratkoročno efikasna, ali moramo imati na umu da dugoročni efekti hormonske terapije donose i određene rizike.
- Menopauza je prirodan proces u životu svake žene, koji je prvi put definisao francuski lekar dr Šarl Negrije još 1821. godine. On je prepoznao da prestanak lučenja reproduktivnih hormona žene dovodi do promena u gotovo svim organima i organskim sistemima, kao i na emocionalnom, psihološkom i kognitivnom nivou - objašnjava dr Aleksandra Pikula, specijalista ginekologije i akušerstva - citolog i načelnik Službe za ranu dijagnostiku karcinoma grlića materice u Ginekološko-akušerskoj klinici "Narodni front".
Ovaj događaj, poznat i kao klimaks, obično se dešava između 45. i 55. godine života, pa žena u tom periodu provede trećinu svog života.
- S obzirom na to, naučni i tehnološki napreci omogućili su razvoj mnogih metoda koje mogu pomoći u ublažavanju neprijatnih simptoma menopauze.
Tu se, navodi dr Pikula, prvenstveno koriste farmakološki hormonski preparati, oralni supstituenti, koji prema konvencionalnoj medicini predstavljaju prvu terapijsku liniju za prevenciju negativnihposledica nedostatka ženskih reproduktivnih hormona.
- Iako hormonska terapija (HST) može doneti značajne koristi, važno je imati na umu i potencijalne rizike koji je prate - kaže dr Pikula i navodi koji su od glavni rizici koji prate hormonsku terapiju:
- Kardiovaskularni rizici – Povećan rizik od tromboze, embolije, moždanog udara i povišenog krvnog pritiska usled upotrebe oralnih estrogena.
- Rizik od raka dojke – Dugotrajno korišćenje kombinovanih preparata estrogena i progesterona može povećati rizik od karcinoma dojke.
- Karcinom endometrijuma – Dugotrajna upotreba estrogena bez progesterona može povećati rizik od raka materice.
- Karcinom jajnika – Hormonska terapija može povećati rizik od karcinoma jajnika.
- Metaboličke promene – Upotreba progesteronskih preparata može izazvati zadržavanje tečnosti, promene u raspodeli telesne mase i uticaj na metabolizam šećera, a može doći i do oštećenja jetre zbog metabolizma kroz jetru.
- Psiho-neurološki efekti – Glavobolje, migrene, anksioznost i depresija.
Kako bi se minimizirali ovi rizici, postoji nekoliko ključnih strategija:
- Prilikom primene hormonske supstitucione terapije (HST), ključna je personalizacija pristupa, što znači da svaka pacijentkinja mora biti tretirana na osnovu individualne procene njenog zdravstvenog stanja. Takođe, važno je izabrati odgovarajući preparat koji nudi maksimalne koristi uz minimalne rizike. Terapija bi trebala da bude prilagođena specifičnim potrebama pacijentkinje, koristeći najniže efektivne doze u određenom vremenskom periodu - ističe doktorka.
Ona kaže da prednost imaju transdermalni preparati, poput flastera, sprejeva i krema, jer zaobilaze jetru i smanjuju sistemske efekte u poređenju sa peroralnim lekovima.
- Takođe, važno je obezbediti redovne preventivne preglede, i kontinuirano praćenje zdravlja pacijentkinja koje koriste HST, uz preporučene periodične kontrole, obično svakih šest meseci. Pre nego što se terapija započne, potrebno je izvršiti detaljan pregled zdravstvenog stanja pacijentkinje, uzimajući u obzir porodičnu anamnezu i genetske faktore. Posebnu pažnju treba posvetiti onima sa sklonostima kardiovaskularnim oboljenjima, tromboembolijama i rakovima, jer su to bolesti koje zavise od hormona i zahtevaju poseban oprez pri primeni HST - navodi naša sagovornica.
Hormonska terapija može doneti velike koristi, ali postoje i apsolutne kontraindikacije, kada se ova terapija ne sme uključivati:
- Rak dojke (hormon-zavisan).
- Tromboze i embolije, teško kontrolisana hipertenzija.
- Infarkt miokarda i moždani udar.
- Autoimune bolesti povezane sa oboljenjima krvnih sudova (npr. sistemski lupus).
Takođe, terapija treba biti razmotrena uz poseban oprez kod žena koje aktivno puše, jer pušenje povećava rizik od tromboembolija, bolesti jetre i žučne kese, endometrioze i mioma.
- Hormonska terapija može biti korisna za mnoge žene, ali se mora primenjivati sa velikim oprezom, uz multidisciplinarni pristup i redovno praćenje. Uz sve to, postoji i veliki broj biljnih preparata i suplemenata koji mogu da pomognu u upravljanju simptomima menopauze, bez upotrebe estrogena, čime se može doprineti poboljšanju kvaliteta života žena u ovom životnom periodu - rekla je Pikula za kraj.
Važno je stalno unapređivati zdravstvenu edukaciju i podizati svest među ženama kako bi im se obezbedio zdraviji i kvalitetniji život tokom menopauze.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Žene obično prepoznaju samo pet od 62 simptoma menopauze,doktorka otkriva sve, uključujući migrene i zujanje u ušima