Korisni saveti

Doktorka Biserka Obradović upozorava: Uzimanje ovih lekova može biti rizično tokom toplotnog talasa

Shutterstock, Privatna Arhiva

Visoke temperature mogu ozbiljno ugroziti zdravlje, posebno kod hroničnih bolesnika i onih koji uzimaju određene lekove.

- Naša telesna temperatura, normalno između 36 i 37 °C, održava se putem termoregulacije – ali ako ne preduzmemo mere zaštite, telo ulazi u rizične faze: prvo se pojačano znojimo, koža postaje lepljiva, puls ubrzava, a zatim koža prestaje da se znoji. Tek tada dolazi do toplotnog udara – telesna temperatura može porasti iznad 41,5 °C, a enzimi počinju da se razgrađuju. Upravo tada najviše stradaju vitalni organi poput bubrega i mozga.

Hidratacija je ključna

Najvažnije je da unosimo dovoljnu količinu tečnosti kako bi telo moglo da se hladi. Bez pravilne hidratacije, naš organizam gubi sposobnost da održi stabilnu telesnu temperaturu.

Ko je najugroženiji?

- Kardiovaskularni bolesnici, posebno oni koji koriste diuretike, spadaju u najugroženiju grupu tokom toplotnih talasa - objašnjava doktorka. Diuretici podstiču izbacivanje tečnosti iz organizma, a kada se tome doda gubitak tečnosti kroz znojenje, dolazi do pada krvnog pritiska i opasnosti po srce.

Pored njih, ističe, u riziku su i osobe sa povišenim krvnim pritiskom, kao i hronični pacijenti – naročito oni koji boluju od astme, hroničnog bronhitisa i različitih psihijatrijskih stanja.

Najugroženiji su srčani bolesnici koji piju diuaretike zbog rizika od dehidracije i naglog pada pritiska. Foto: Shutterstock

- Kod ovih pacijenata, organizam teže održava ravnotežu, pa se komplikacije mogu brzo razviti ukoliko se ne preduzmu mere opreza - upozorava doktorka.

Kod visokih temperatura krvni sudovi se šire, pritisak opada, a znojenjem se gubi tečnost. Uzimanje diuretika može dovesti do drastičnog pada pritiska.

Savet

- Diuretike treba uzimati isključivo u dogovoru sa lekarom. Leti je sunce već prirodni diuretik - savetuje doktorka.

Lekovi koji mogu dodatno ugroziti zdravlje

  • Antihistaminici (lekovi protiv alergija) – inhibiraju znojenje, smanjuju sposobnost tela da se rashladi.
  • ACE inhibitori (lekovi za pritisak) – takođe mogu sprečiti znojenje.
  • Antipsihotici – kod osoba sa psihozama i bipolarnim poremećajem mogu izazvati povišenu telesnu temperaturu i pogoršanje psihičkog stanja.
  • Antiholinergici – koriste se kod hroničnih bolesti pluća i iritabilnog creva; ometaju znojenje.

Prevencija je ključna

Od pravilnog izbora odeće do hidratacije.

- Lagan, pamučni i svetli materijali omogućavaju koži da diše i bolje reguliše temperaturu. Savetuje se i izbegavanje krema za sunčanje neposredno pre izlaska napolje jer mogu izazvati fleke i iritacije usled UV zračenja. Uz to, fizičke aktivnosti treba planirati u hladnijim delovima dana, kao što su rane jutarnje ili kasne večernje sate. Unos kofeina i alkohola treba smanjiti jer pogoršavaju dehidrataciju, a telo dodatno opterećuju.

Hidratacija je ključna jer pomaže telu da reguliše temperaturu i nadoknadi tečnost izgubljenu znojenjem Foto: Shutterstock

Lekarski stručnjaci ističu da je neophodno pravilno raspolagati dnevnim unosom tečnosti – ne samo kroz limunade i gazirane sokove, već i putem hladnih čajeva i lako probavljivih jela bogatih voćem i povrćem, bogatim vitaminima i elektrolitima. Obavezno je i redovno revidiranje terapije sa lekarom, naročito kod pacijenata na više različitih lekova.

Kardiološke hitne službe već osećaju povećan pritisak – od kraja maja zabeležen je porast slučajeva infarkta i moždanog udara povezanih s vrućinama. Lekari savetuju da svako ko oseća slabost, vrtoglavicu, nesvesticu ili osećaj nepravilnog rada srca traži hitnu medicinsku pomoć.

Doktorka je podelila ključne preporuke:

  • Ne menjati terapiju na svoju ruku.
  • Unositi više tečnosti – ali izbegavati hladna pića neposredno posle obroka.
  • Jesti laganu, osvežavajuću hranu – bogatu voćem, povrćem i vitaminima.
  • Redovno rashlađivati telo, boraviti u klimatizovanim prostorijama kada je moguće.

- Naše urgentne jedinice, posebno kardiološke, pune su od kraja maja upravo zbog problema izazvanih visokim temperaturama – infarkta srca i mozga.

Visoke temperature povećavaju rizik od infarkta jer telo gubi tečnost, krv postaje gušća, a srce je dodatno opterećeno Foto: Shutterstock

Važno

- Nijedan od ovih lekova neće odmah ugroziti život ako se uzme jedna tableta, ali veće količine bez kontrole mogu biti opasne - rekla je za kraj naša sagovnornica.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Da li lisnato povrće utiče na dejstvo lekova za razređivanje krvi? Jedan vitamin je sporan - evo o čemu se radi