9 razloga zašto smo često gladni: Evo kada to može da upozori na ozbiljne zdravstvene probleme
Vaše telo se oslanja na hranu za energiju, tako da je normalno da ste gladni ako ne jedete nekoliko sati. Ali ako ste gladni čak i nakon obroka, nešto se možda dešava sa vašim zdravljem.
- Medicinski izraz za ekstremnu glad je polifagija. Ako stalno osećate glad, obavezno posetite lekara, jer razlozi za to mogu biti veoma ozbiljni - kaže Jasna Vujičić, viši dijetetičar-nutricionista i otkriva 9 razloga zašto smo često gladni:
Dijabetes
Vaše telo pretvara šećer u hrani u gorivo koje se zove glukoza. Ali kada imate dijabetes, glukoza ne može da stigne do vaših ćelija, a telo vam govori da jedete više. Osobe koje imaju dijabetes tipa 1, mogu jesti velike količine hrane i dalje gubiti na težini.
Nizak nivo šećera u krvi
Hipoglikemija je ono što imate kada glukoza u vašem telu padne na veoma nizak nivo. To je uobičajena briga za osobe sa dijabetesom, ali to mogu izazvati i drugi zdravstveni problemi.
Nedostatak sna
Nedostatak odmora može uticati na hormone u vašem telu koji kontrolišu glad. Osobe lišene sna imaju veći apetit i teže se osećaju sitima. Takođe je veća verovatnoća da žudite za hranom sa visokim sadržajem masti i kalorijama kada ste umorni.
Stres
Kada ste uznemireni ili napeti, vaše telo oslobađa hormon koji se zove kortizol. Ovo pojačava vaš osećaj gladi. Mnoge osobe pod stresom takođe žude za hranom sa visokim sadržajem šećera, masti ili oboje. Možda je to pokušaj tela da isključi deo mozga koji izaziva zabrinutost.
Loša ishrana
Nisu sve namirnice ravnopravne u smislu zasitosti. Loša ishrana definitivno utiče da budete brzo gladni. Glad najbolje utoljavaju proteini – poput nemasnog mesa, ribe ili mlečnih proizvoda ili hrana bogata vlaknima. Dobri izvori vlakana su voće, povrće, integralne žitarice i pasulj.
Zdrave masti poput onih koje se nalaze u orasima, lanu, ribi i maslinovom ulju mogu smanjiti nivo holesterola. Oni su ključni za uravnoteženu ishranu i mogu pomoći da se osećate siti nakon obroka.
Lekovi
Neki lekovi mogu izazvati želju da jedete više nego obično. Antihistaminici, koji leče alergije, poznati su po tome, kao i antidepresivi koji se nazivaju SSRI, steroidi, neki lekovi za dijabetes i antipsihotici.
Problemi sa štitastom žlezdom
Štitasta žlezda stvara hormone koji kontrolišu brzinu kojom svaki organ u vašem telu radi. Ako vam štitasta žlezda previše radi, možete imati hipertireozu.
Dehidracija
Da li ste gladni ili samo žedni? Ne možete uvek da uočite razliku u signalima koje dobijate od svog tela. Umesto da posegnete za nekom hranom, možda ste zaista hteli samo čašu vode?
Neka istraživanja pokazuju da ako popijete čašu vode pre ili tokom obroka, možda ćete se osećati siti sa manje kalorija.
Prenela: N.R.
Izvor: Nadijeti.com/Zdravlje.Kurir.rs
Osam najopasnijih bakterija otpornih na antibiotike: Na listi i one uobičajene iz creva ili stolice