Kako sprečiti utapanje i šta ako vas uhvati grč dok plivate? Profesor sporta otkriva koje greške najčešće prave davljenici
U vrelim letnjim mesecima boravak pored vode pričinjava veliko zadovoljstvo i olakšanje odraslima i deci, ali često nosi sa sobom brojne rizike, a najveći od njih je upravo rizik od utapanja.
Petnaestogodinja devojčica se krajem juna utopila u Drini kod Šapca dok je bila na plaži sa svojom tetkom, a u školi koju je pohađala, odložena je matura. Pre nekoliko dana tridesetogodišnji muškarac iz okoline Niša nestao je naočigled braće u zloglasnom Krajkovačkom jezeru koje je i ranije odnosilo žrtve. Na gradilištu novog mosta preko Dunava, kod Ribaraca, u Novom Sadu, nepoznati čovek je upao u Dunav i nije isplivao. U Zmajevu kod Vrbasa u gumenom bazenu udavila se jednogodišnja devojčica… Ovo je samo deo crne statistike koja se ovih dana dešava na kupalištima širom Srbije.
Pitali smo fitnes trenera i master profesora sporta i fizičke kulture Milan Zarića postoje li neke mere predrostrožnosti koje mogu sprečiti utapanje, šta ako vas uhvati grč dok plivate i koje greške najčešće prave davljenici. Evo šta nam je rekao...
Dete tek sa 11 godina ima dobru kontrolu u vodi
Svako utapanje se može sprečiti, a ono što bi roditelji trebalo da imaju na umu jeste da je najčešći razlog smrtnosti dece do pet godina upravo utapanje.
Deca sama mogu da idu na bazen onog trenutka kada postanu svesni svojih mogućnosti i sposobnosti u samoj vodi, kaže Milan Zarić.
- To je uglavnom neko tinejdžerskog doba, od 11,12,13 godina, dakle već sa 11 godina dete ima dobru kontrolu u vodi – dodaje Milan Zarić.
Alkohol najveći krivac za utapanje
Utapaju se i odrasli, posebno muškarci koji se generalno rizičnije ponašaju. Alkohol je najveći uzrok utapanja, kao i nebezbedno ponašanje poput naglog ulaska u vodu.
Šta kad vas uhvati grč?
Ukoliko vas uhvati grč dok ste u vodi za početak je dovoljno da ne paničite. Upravo je panika je osnovni uzrok nastanka situacija opasnih po život.
Ako se grčevi javljaju često, možda bi bilo korisno posavetovati se sa lekarom ili fizioterapeutom.
Šta kad krenete da se utapate?
Ukoliko se nađete u situaciji da se utapate, ključno je ostati smiren i ako je moguće takođe se okrenite na leđa i pokušajte da plutate.
Šta kada se neko drugi utapa?
Ako vidite nekoga da se utapa ne rizikujte svoj život i ne prilazite direktno osobi koja se utapa bez odgovarajuće opreme, jer može da vas povuče sa sobom.
Nataša Lazović
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Žudnja za slatkišima znak je nedostatka ovih nutrijenata: Na prvom mestu fali vam magnezijum