Da li spadate u onu grupu ljudi koji nikada ili veoma retko konzumiraju suve šljive? Posle ovog teksta shvatićete koliko grešite, pa će suve šljive postati deo vaše svakodnevne rutine.
Suve šljive su, bez sumnje, najbolje od sušenog voća. Za razliku od svežih, suve šljive mogu stajati u ostavi oko šest meseci. Kada se čuvaju u frižideru, u zatvorenoj posudi, ostaju jestive do godinu dana.
U sastavu suvih šljiva nalazi se koncentrisani sorbotol i vlakna, što im pruža veći laksativni efekat od svežih šljiva. Kako sveže, tako i ove suve šljive predstavljaju pravu malu riznicu kalijuma, vlakana, vitamina K, dok se u tragovima mogu naći magnezijum i gvožđe.
U bilo kom obliku šljiva je neverovatno bogata jedinstvenim fitonutrijentima, neohlorogenskom i hlorogenskom kiselinom. Te supstance su klasifikovane kao fenoli, a njihova uloga antioksidanata potvrđena je u više naučnih istraživanja.
Zašto jesti suve šljive?
Jedan od najstarijih kineskih lekova napravljen je upravo od suve (dimljene) šljive i nosi naziv „ubai”. Ovaj lek ublažava simptome mučnine, groznice i kašlja.
Na vrhu liste od 24 vrste voća antioksidante moći nalazi se sveža šljiva (prunus domestica), dok je suva šljiva daleko ispred suvih smokvi, urmi, grožđa, kajsija, i to sa dva puta većom antioksidantom snagom.
Antioksidanti i protivupalna svojstva suvih šljiva mogu sprečiti gubitak koštane mase i pomoći u održavanju zdrave gustoće i formiranja kostiju. Veće količine vitamina K u suvim šljivama takođe pomažu u poboljšanju zdravlja kostiju.
Kada konzumirati suve šljive?
Ako planirate da uvrstite suve šljive u redovnu ishranu lako ih možete nositi na posao i jesti kao međuobrok bilo kad u danu. Isto tako ih možete dodati voćnim napicima ili salatama, ali i omiljenom jogurtu.
Osim toga, prirodni podsticaj energije iz suvih šljiva može vam pomoći da imate produktivnije i energičnije jutro.
Prenela: N.R.
Izvor: Gloria.rs/Zdravlje.kurir.rs