važno je da znate

Kako prepoznati glavobolju uzrokovanu gledanjem u ekran? Ako traje duže od 72 sata obratite se lekaru

Shutterstock

Danas provodimo mnogo vremena pred ekranom, bilo da radimo za računarom, gledamo TV serije ili pratimo društvene mreže. Ovo dugotrajno izlaganje ekranima ne samo da napreže oči, već može uzrokovati neprijatne zdravstvene probleme poput glavobolje i migrene.

Glavobolje i migrene uzrokovane gledanjem u ekrane postaju sve češće. Prepoznavanje simptoma i uzroka glavobolja, kao i preduzimanje koraka za njihovo sprečavanje, može značajno poboljšati kvalitet života.

Šta su glavobolje uzrokovane gledanjem u ekrane?

Glavobolje uzrokovane gledanjem u ekrane uzrokovane su produženim vremenom provedenim ispred ekrana.

Ove glavobolje su slične „običnim“ glavoboljama i migrenama, a mogu biti praćene simptomima kao što su pulsirajući bol na jednoj strani glave, problemi sa vidom, vrtoglavica, mučnina i osetljivost na svetlost i zvukove.

Foto: Shutterstock
ove glavobolje praćene su simptomima kao što su pulsirajući bol na jednoj strani glave, problemi sa vidom, vrtoglavica, mučnina foto: Shutterstock

Simptomi glavobolja i migrena uzrokovanim ekranom

Prema rečima stručnjaka, glavobolje izazvane gledanjem u ekran najčešće su praćene sledećim simptomima:

Kod migrene izazvane gledanjem ekranima, simptomi mogu biti intenzivniji nego kod glavobolje i mogu dodatno uključivati:

Zašto vas boli glava od gledanja u ekrane?

Glavni uzrok glavobolje je naprezanje očiju. Ovo se dešava kada se oči umore od dugog gledanja u ekran bez adekvatnog osvetljenja okolnog prostora ili bez odgovarajuće zaštite.

Takođe, neadekvatna udaljenost od ekrana i loše držanje mogu doprineti napetosti mišića u vratu i ramenima, što može izazvati glavobolje i migrene.

Produženo vreme provedeno ispred ekrana takođe može izazvati suvoću očiju, koja nastaje usled ređeg treptanja, što dovodi do isušivanja očne sluzokože i dodatnog naprezanja očiju, a značajnu ulogu može imati i plavo svetlo koje ekrani emituju.

Foto: Shutterstock
Produženo vreme provedeno ispred ekrana takođe može izazvati suvoću očijufoto: Shutterstock

Naprezanje očiju

Kada je u pitanju vreme ispred ekrana i glavobolja, važno je razumeti kako nastaje naprezanje očiju i koje su njegove posledice.

Naprezanje očiju nastaje kada se oči umore usled dužeg intenzivnog naprezanja, kao što je dugotrajno gledanje u ekrane. Ovo naprezanje se često javlja nakon dva sata neprekidnog gledanja u laptop, mobilni telefon ili računar, objašnjavaju stručnjaci iz Houston Methodist Academic Medical Center.

Ovo naprezanje očiju praćeno je i simptomima kao što su:

  • zamagljen vid
  • peckanje ili svrab očiju
  • poteškoće u koncentraciji
  • glavobolje
  • bolne i umorne oči

Kako sprečiti glavobolje?

Da biste poboljšali kvalitet svog života i smanjili pojavu simptoma glavobolje ili migrene, pratite nekoliko saveta stručnjaka:

  • Pravite česte pauze: Primenite pravilo 20-20-20 – to jest, pravite pauzu od 20 sekundi svakih 20 minuta i gledajte u objekat udaljen najmanje 20 metara. Ovo će pomoći u smanjenju naprezanja očiju.
  • Podesite osvetljenje u prostoriji: Uverite se da je osvetljenje u prostoriji u kojoj radite izbalansirano sa osvetljenjem ekrana. Izbegnite pojavu odsjaja na ekranu tako što ćete ekran postaviti pod odgovarajućim uglom u odnosu na izvor svetlosti i koristiti zavese ili roletne da blokirate višak svetlosti.
  • Obratite pažnju na odgovarajuću udaljenost između očiju i ekrana: Ekran treba da bude postavljen najmanje 50 do 60 cm od očiju da biste smanjili naprezanje očiju.
  • Zaštitite se od efekata plave svetlosti: Razmislite o korišćenju naočara sa filterom za plavo svetlo ili postavljanju filtera na ekrane.
  • Učinite svoj radni prostor udobnim: Ergonomija vašeg radnog prostora može imati značajan uticaj na smanjenje napetosti mišića u vašem vratu ili ramenima. Uverite se da je vaš monitor postavljen u visini očiju i koristite stolicu koja podržava pravilno sedenje.

Foto: Shutterstock
možete koristiti naočare sa filterom za plavo svetlo ili postavljanju filtera na ekrane.foto: Shutterstock

Na koji način možete smanjiti ovu vrstu glavobolje?

Ako i uprkos preventivnim merama dobijete glavobolju, postoje načini da je ublažite. Sledite ovih nekoliko saveta:

  • Ublažite bol pomoću medikamenta za ublažavanje bolova bez recepta: lekovi kao što su paracetamol, aspirin i ibuprofen mogu pomoći u smanjenju bolova.
  • Stavite hladan oblog: Nanošenje hladnog obloga na čelo može pomoći u ublažavanju bolova migrene.
  • Odmarajte se u zamračenoj prostoriji: Ležanje u mračnoj i tihoj prostoriji može smanjiti osetljivost na svetlost i zvuk.
  • Ostanite hidrirani: Pijte puno vode da sprečite dehidraciju, što može pogoršati glavobolju.

Kada treba da posetite doktora?

Ako glavobolje ili migrene postanu česte ili dugotrajne, važno je da se obratite lekaru. Vaš lekar će preporučiti dodatne mere ili lekove za sprečavanje i lečenje migrene.

Foto: Shutterstock
Ako glavobolje ili migrene postanu česte ili dugotrajne, važno je da se obratite lekarufoto: Shutterstock

Ako vaša glavobolja ili migrena traju duže od 72 sata, odmah se obratite lekaru ili ako imate sledeće simptome:

  • slabost ili nemogućnost pokretanja nogu, ruku ili mišića lica na jednoj strani tela.
  • iznenadni napadi bolnih migrena
  • poteškoće u govoru i pamćenju
  • vrtoglavica i konfuzija
  • grčevi mišića
  • visoka temperatura

Prenela: N.R.

Izvor: Adiva.hr/Zdravlje.Kurir.rs