Nealkoholna masna jetra jedna je od najčešćih hroničnih bolesti jetre u odrasloj populaciji. Masna jetra rezultat je akumulacije masti u jetri, koja prelazi 5 odsto težine jetrinog tkiva. Mast se primarno akumulira kao triglicerid, ali se može deponovati i kao fosfolipid.
Nealkoholna masna jetra donedavno se smatrala beznačajnim nalazom i benignom promenom za razliku od nealkoholnog steatohepatitisa koji je povezan sa visokom stopom rizika za progresivnu fibrozu i cirozu jetre. Nealkoholna masna jetra jedan je od najčešćih uzroka povišenih jetrenih transferaza, a zastupljenost u opštoj populaciji iznosi između 20-33 odsto.
Klinička slika kod većina bolesnika je bez ikakvih simptoma vezanih za bolest jetre, dok samo retki navode nelagodu u gornjem desnom kvadrantu trbuha ili pojačan umor.
Bolest nealkoholne masne jetre (NAFLD) se ne povezuje s problemom prekomernog unosa alkohola, već zbog nekog od sledećih metaboličkih sindroma:
- insulinska rezistencija
- dijabetes tipa 2
- prekomerna telesna težina
- visoke nivoe triglicerida in
- policistični jajnici
- genetika
Bolest nealkoholne masne jetre varira u težini od hepatične steatoze, koja se naziva masna jetra, do težeg oblika bolesti poznatog kao nealkoholni steatohepatitis (NASH). NASH uzrokuje oticanje i oštećenje jetre zbog masnih naslaga koje se talože u ovom organu i koje mogu dovesti do ozbiljnih ožiljaka, odnosno ciroze. Ako se ne zaustavi progresija tih ožiljaka, ciroza može dovesti do:
- nakupljanja tečnosti u području stomaka (ascites)
- varikoziteta jednjaka koji mogu puknuti i krvariti
- zbunjenosti, pospanosti i nejasnog govora
- prekomerne aktivacije slezine, što može uzrokovati premalo krvnih pločica
- Raka jetre i zatajenja jetre u završnoj fazi
Simptomi nealkoholne masne jetre
NAFLD je najčešći oblik bolesti jetre u svetu, prenosi Mejo klinika, a simptomi koji je prate uključuju:
- umor
- malaksalost
- bol ili nelagodu u gornjem desnom delu stomaka
Mogući simptomi NASH-a i ciroze ili teških ožiljaka uključuju:
- svrab kože
- oticanje stomaka
- kratkoća daha
- oticanje nogu
- paukolike krvne žile odmah ispod površine kože
- povećana slezina
- crveni dlanovi
- žutica
I dok nije potpuno jasno zašto neki ljudi s nealkoholnom masnom bolešću jetre razviju nealkoholni steatohepatitis, činjenica je da ih povezuju već spomenuti metabolički sindromi. Ipak, činjenice govore da su razvoju NASH-a podložnije osobe koje imaju više od 50 godina, imaju dijabetes ili visok krvni pritisak, prekomernu telesnu težinu ili povišene trigliceride, kao i višak masnoće oko struka.
Oko 500 osoba godišnje u Hrvatskoj oboli od karcinoma jetre, a svaki četvrti građanin ima nealkoholnu masnu jetru kao posledicu nezdrave ishrane, konzumacije alkohola i nedostatka fizičke aktivnosti.
Prema podacima Registra za rak Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” u period od 2016. do 2021. od malignih tumora jetre i žučnih puteva u proseku obolelo 855 osoba oba pola i umrlo - 717.
Kako prevenirati NAFLD?
- Prehranom – konzumirajte voće, povrće, integralne žitarice i zdrave masti.
- Ograničite unos ili potpuno izbacite konzumaciju alkohola i jednostavnih šećera.
- Održavajte zdravu telesnu težinu – smanjenje telesne težine od pet procenata može smanjiti udeo masti u jetri, smanjenje od sedam procenata može smanjiti upalu i nealkoholni steatohepatitis, a smanjenje od deset procenata može pomoći u sprečavanju daljeg napredovanja ožiljaka, objašnjavaju u HEMED-u.
- Budite aktivni, barem 150 minuta nedeljno.
Kako se postavlja dijagnoza?
Dakle, da ponovimo - ukoliko se ne leči masna jetra može ozbiljno da ugrozi zdravlje, jer narušen rad ovog organa dovodi do niza poremećaja. U nekim slučajevima može doći, čak, do nastanka fibroze, ciroze i raka jetre.
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, kliničkog pregleda, laboratorijskih analiza, ultrazvučnog pregleda sa elastografijom i biopsije jetre.
Prenela: O.M.
Izvor: zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.Kurir.rs