Prof. dr Jagoda Jorga

Koji vitamini i minerali su važni za žene? Stručnjak otkriva potrebe organizma u različitim životnim fazama

Shutterstock, Privatna Arhiva

Kada se pogledaju preporuke o ishrani svih vodećih svetskih stručnih udruženja, upadljivo je da za mnoge hranljive materije postoje razlike među polovima. O tome koji suplementi se preporučuju ženama u različitim životnim dobima, razgovarali smo sa prof. dr Jagodom Jorgom, specijalistom higijene.

- Prva i osnovna razlika je da su energetske potrebe ženskog pola manje u svakom odgovarajućem periodu života nakon 10. godine sve do pozne starosti, a u okviru toga, veći unos masti nego za muškarce. Svetska zdravstvena organizacija je propisala donji limit unosa masti na 20 odsto ukupnih dnevnih kalorija, za muškarce je to 15 odsto.

I za pojedine mikronutrijente, vitamine i minerale, potrebe su mnogo veće nego za muškarce.

- Drugim rečima, te veće potrebe za pojedinim hranljivim materijama neophodno je obezbediti u manjem kalorijskom unosu. Iz tih razloga mnogi stručnjaci za ishranu smatraju da je za žene neophodno formulisati specifične suplemente za pojedine periode života, ne samo za trudnoću, koja je u mnogo čemu specifična pa je uvek treba posebno posmatrati.

Suplementi folne kiseline su obavezni neposredno pre začeća i tokom trudnoće Foto: Shutterstock

Za mlađe devojke važni su suplementi folne kiseline i gvožđa

Pod suplementima se prevashodno misli na vitamine i minerale.

- Tako se kod mladih devojaka i praktično tokom celog generativnog perioda, od menarhe do menopauze, preporučuju suplementi folne kiseline. Oni su obavezni neposredno pre začeća i tokom trudnoće u dozi od najmanje 0,4 i 0,5mg. U tom periodu takođe, posebno ako mlada devojka ne unosi crvena mesa i žumance, neophodno je dodati gvožđe. Preparati su u obliku različitih soli pa je i količina gvožđa u njima različita, ali se smatra da je 18 do 20 mg elementarnog gvožđa sasvim dovoljno. Idealno ih je uzeti ujutru našte srce sa ceđenom pomorandžom. Tako se dobija se i folat i vitamin C koja poboljšava iskorištavanje gvožđa. Može i nekim drugim kiselim napicima kao što je sok od paradajza.

Dodaci kalcijuma korisni su i u menopauzi 

Profesorka napominje da je ponekad potrebno dodati i preparat cinka posebno kod anoreksije i neke od B vitamina ako postoje promene na noktima i kosi. U preparatima treba da bude bar polovina dnevnih potreba, a najbolje na nivou preporučenog dnevnog unosa.

- Što se tiče kalcijuma, suplemente treba uzimati i u ranoj mladosti i potom u menopauzi, posebno kada se ne unosi dovoljno mlečnih proizvoda. Većinu oralnih preparata kalcijuma treba uzimati na prazan stomak, podeljeno u 2 do 3 doze od po 500 mg elementarnog kalcijuma odjednom. Smatra se da je to gornja granica za optimalnu absorpciju.

U menopauzi se, pored kalciju,a, preporučuje vitamin D3 i vitamin B12 Foto: Shutterstock

Pored kalcijuma, u menopauzi se preporučuje vitamin D3 i vitamin B12.

- Iako je poznato da vitamin D dobijamo velikim delom iz kože, ona se sa gdinama menja te u postmenopauzi nije više tako efikasna u stvarnju ovog vitamina I pri dovoljnom izlaganju suncu. Pitanje unosa proteina surutke ostaje otvoreno dok nauka ne sakupi dovoljno dokaza da se mogu preporučiti kao efikasni i bezbedni.

Pomoć korisnih biljaka 

Najčešči biljni „prirodni“ preparati koji se daju kao pomoć u smanjenju menstrualnih tegoba i/ili menopauznih valunga, nervoze i nesanice su soja, crvena detelina, Cimicifuga racemosa, ekstrakt ploda konoplje, Angelica sinensis, sladić, ulje žutog noćurka.

- Pretpostavka za njihovo delovanje je da oni sadrže određenu količinu fitoestrogena koji imaju slična dejstva kao ženski polni hormon estrogen. Dejstvo i ovih prirodnih sastojaka zavisi od njihove doze, pa ako preparat nije spravljan po pravilima dobre farmakološke prakse, pitanje je šta i koliko ima u njemu, a to će definisati i i njegove efekte.

Crvena detelina je jedan od najčešćih biljnih preparata koji pomaže u smanjanjenju menstrualnih tegoba Foto: Shutterstock

Drugi problem, navodi naša sagovornica, je u tome što nema dovoljno dokaza da bilo koji od gore nabrojanih biljaka ni njihovih preparata efikasno umanjuje tegobe bilo bolnih ciklusa u mladosti, bilo postmenopauznih tegoba.

- U većini studija se pokazalo da eventulna poboljšanja potiču od placebo efekta - znači same činjenice da osoba veruje da joj to što uzima pomaže. Najveći problem sa stanovišta zdravlje je što postoji opravdana sumnja da neki od njih mogu da podstiču razvoj hormon zavisnih tumora kod žena. Istine radi, ima nekoliko novijih studija koje pokazuju suprotno - zaštitni efekat bar kada su preparati soje u pitanju. Tako stručnjaci kažu da je za definitivne zaključke o potencijalnom preventivnom dejstvu neophodno uraditi dodatna naučna istraživanja.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Endokrinolog savetuje kako da se hranite u menopauzi. Ove namirnice štite od osteoporoze i čuvaju zdravlje srca