10 simptoma na očima koje ne smete ignorisati: Ukoliko ih prate bol, gubitak vida i otok, hitno se javite lekaru
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, preko 2,2 milijarde ljudi širom sveta ima neki oblik slabovidosti, bilo da je u pitanju kratkovidost, dalekovidost ili druga oštećenja vida. Otprilike polovina tih slučajeva mogla je biti sprečena, ili se još uvek može uspešno lečiti, ako se na vreme potraži pomoć lekara.
Zato su redovni pregledi kod oftalmologa izuzetno važni. Američka akademija za oftalmologiju preporučuje jedan sveobuhvatan pregled između 20. i 30. godine života, dva pregleda tokom tridesetih, a zatim i obavezno sa 40 godina, kada se mogu javiti prvi znaci promena na očima. Nakon 65. godine, oči bi trebalo kontrolisati svake godine ili svake druge, u zavisnosti od opšteg zdravstvenog stanja.
Osobe koje već imaju problema sa vidom, porodičnu istoriju očnih bolesti ili boluju od hroničnih stanja poput dijabetesa ili reumatoidnog artritisa, trebalo bi da idu na kontrolu još češće.
Ovi pregledi su posebno korisni za otkrivanje progresivnih bolesti oka, kao što je glaukom – čest uzrok gubitka vida kod starijih osoba, koji ne daje simptome u ranim fazama, ali može dovesti do slepila. Rano otkrivanje i lečenje mogu sprečiti najgore posledice.
Slično važi i za degeneraciju makule povezanu sa starenjem (AMD), još jedan vodeći uzrok gubitka vida, koja takođe može početi bez ikakvih simptoma – ali se može uočiti prilikom redovne kontrole.
Neka stanja oka, međutim, daju simptome koji zahtevaju hitnu medicinsku pomoć i ne treba čekati redovni pregled. Obratite pažnju na ovih 10 simptoma.
- Svetlucanja, plutajuće tačkice ili senka u vidnom polju
Ako iznenada primetite svetlucave bljeskove, veliki broj plutajućih tačkica (male tačke, kružići, linije ili mrežice koje „plivaju“ u vidnom polju), senku sa strane oka ili sivi veo koji prekriva deo vida – to mogu biti simptomi pucanja ili odvajanja mrežnjače. Mrežnjača je svetlosno osetljiv sloj na zadnjem delu oka koji prenosi slike do mozga.
Rizične grupe uključuju osobe sa visokom kratkovidošću, one koje su imale operaciju oka, kao i one koje su pretrpele povredu oka.
Ako se mrežnjača brzo ne zbrine – obično hirurškim putem – može doći do trajnog gubitka vida ili slepila. Zato, ukoliko primetite ovakve simptome, odmah se obratite oftalmologu. Brza reakcija može sačuvati vaš vid.
S druge strane, povremeni bljeskovi svetlosti mogu biti sasvim bezazleni, posebno kod starijih osoba. Svetlucanja u obliku cik-cak linija ili talasastih oblika često su povezana s migrenom i obično nisu hitno stanje.
Kratkotrajne epizode bljeskova ne zahtevaju intervenciju, ali svaki novi simptom koji se javi bi trebalo prijaviti lekaru. Plutajuće tačkice su često bezopasne, ali ako se iznenada pojave u velikom broju, uz svetlucanja, senku sa strane ili „zavesu“ preko vida – obavezno se odmah javite oftalmologu.
- Iznenadni gubitak vida
Naglo slabljenje ili potpuni gubitak vida na jednom oku može biti rani znak moždanog udara.
- Gubitak vida, naročito na jednom oku, može ukazivati na začepljenje sitnih arterija ili vena koje snabdevaju oko krvlju. Ovo može biti pokazatelj da postoji i rizik od ozbiljnijeg moždanog udara - objašnjava dr Ešli Briset, profesorka oftalmologije na Univerzitetu Vajl Korni u Njujorku i portparolka Američke akademije za oftalmologiju.
Ako vam se desi iznenadni gubitak vida, odmah se obratite oftalmologu ili se ajvite na urgentno odeljenje. Ako se posumnja na moždani udar ili "mini udar" (TIA), lekar će vas uputiti na dodatna ispitivanja kako bi se proverilo stanje krvnih sudova i sprečio veći problem.
- Bol u oku
Mnoge očne bolesti ne izazivaju bol, ali neka stanja ili povrede oka mogu dovesti do jakog bola.
Ponekad bol u oku može biti znak povišenog očnog pritiska, što može ukazivati na glaukom, objašnjava dr Ešli Briset. Glaukom se najčešće javlja kada se tečnost nakuplja u prednjem delu oka, što dovodi do porasta pritiska koji oštećuje očni živac (vidni živac).
Zato je važno da vam se redovno meri očni pritisak tokom pregleda kod oftalmologa. Ipak, u najvećem broju slučajeva glaukom napreduje sporo i ne izaziva bol – simptomi su postepeni gubitak vida bez očigledne nelagodnosti.
Postoji ređi i ozbiljniji oblik glaukoma, poznat kao glaukom zatvorenog ugla (takođe poznat kao akutni ili uskougaoni glaukom), koji može izazvati izuzetno jak bol u oku. Za razliku od najčešćeg oblika – glaukom otvorenog ugla, koji je bezbolan i neprimetan u početku – napad glaukoma zatvorenog ugla je hitno stanje i može imati sledeće simptome:
- iznenadno zamućenje vida
- jak bol u oku
- glavobolja
- mučnina i povraćanje
- svetlosni oreoli ili „dugine boje“ oko izvora svetla
Ovo stanje zahteva hitnu medicinsku pomoć. Ukoliko primetite ove simptome, odmah kontaktirajte oftalmologa – svaki minut je važan kako bi se sprečio trajni gubitak vida.
Bol u oku može takođe biti posledica ogrebanog rožnjače (tzv. abrazija rožnjače). Rožnjača je providna kupola na prednjem delu oka koja prekriva zenicu i dužicu. Ako je došlo do oštećenja rožnjače, možete primetiti:
- zamućen vid
- osetljivost na svetlo
- glavobolju
- osećaj kao da imate pesak u oku
Ogrebotina na rožnjači može trajno uticati na kvalitet vida, zato je važno da odmah posetite oftalmologa ako sumnjate na ovakvu povredu.
- Suve oči
Povremeno isušivanje očiju koje se ublaži i prođe uz kapi za vlaženje koje možete kupiti bez recepta obično nije razlog za brigu.
Međutim, hronično suve oči koje izazivaju nelagodnost i ometaju svakodnevni život ne treba ignorisati, već treba obavezno obratiti pažnju na njih i konsultovati se sa lekarom ili stručnjakom za negu očiju.
Ponekad suve oči nastaju zbog problema sa žlezdama koje proizvode suze:
- Suve oči usled nedostatka vodenog sloja suza: Lakrimalne žlezde, smeštene ispod spoljnog dela obrva, ne proizvode dovoljno vodenog sloja suza, što rezultuje niskim lučenjem suza.
- Evaporativne suve oči: Meibomske žlezde, koje se nalaze uz ivice kapaka, ne proizvode dovoljno masnog sloja suza, zbog čega suze brzo isparavaju.
Suve oči takođe mogu biti simptom osnovnog autoimunog poremećaja, kao što su Sjogrenov sindrom, reumatoidni artritis, lupus i bolesti štitaste žlezde. Očne alergije takođe mogu izazvati isušivanje očiju, kao i različiti lekovi, kao i spoljašnji faktori poput vetra, dima i suvog vazduha.
Ako se hronično ne leče, suve oči mogu dovesti do zapaljenja konjunktive, ogrebotina ili čireva na rožnjači, kao i infekcija očiju, naročito ako je rožnjača oštećena.
- Bol ili promene vida nakon povrede oka
Svaka ozbiljna povreda oka mora da bude pregledana od strane lekara, naročito ako bol postane jači tokom vremena ili dođe do značajnih promena u vidu, objašnjava dr Ešli Briset.
Povrede oka mogu izazvati gubitak vida ili slepilo, pa je važno da što pre potražite pomoć lekara, čak i ako povreda na početku izgleda bezopasno, savetuje Američka akademija za oftalmologiju (AAO).
Znakovi koji mogu ukazivati na ozbiljnu povredu oka uključuju:
- uporan bol u oku
- suženje vidnog polja
- rasečena ili poderana očna jabučica ili kapak
- jedno oko se ne pomera isto kao drugo ili ako imate dvostruki vid ili bol prilikom pokreta oka
- jedno oko izbočeno iz očne šupljine, ili se čini da je udubljeno unutar očne šupljine u odnosu na drugo oko
- neobična veličina ili oblik zenice
- vidljivo krvarenje u oku, bilo u providnom centralnom delu oka ili preko belog dela oka
- strano telo u oku ili ispod kapka koje ne izlazi sa suzama ili treptanjem
- hemijske opekotine ili prskanje u oko (što zahteva hitno ispiranje velikim količinama vode, pre nego što kontaktirate medicinsko osoblje ili odete na hitnu pomoć)
Vrlo je važno obratiti posebnu pažnju na simptome ako dođe do udarca u oko. Ako primetite podlive ispod oka, bol ili promene u vidu, čak i nakon laganog udarca, odmah se obratite oftalmologu ili posetite hitnu pomoć kako biste sprečili ozbiljne komplikacije.
- Nelagodnost uzrokovana česticama u oku
U većini slučajeva, pesak, prljavština, prašina ili druge male prirodne čestice u oku nisu razlog za zabrinutost. Vaše oči će verovatno izbaciti te čestice prirodno kroz suze i treptanje.
Međutim, metal, staklo ili drugi veštački materijali u oku mogu biti ozbiljniji problem. Važno je da ne pokušavate da „izvlačite“ strane predmete koji nisu izbačeni sa suzama i treptanjem. Takvi pokušaji mogu izazvati veće oštećenje nego što je prvobitno postojalo.
Ako ne možete da uklonite česticu iz oka sa suzama i treptanjem, ili ako osećate da nešto i dalje postoji u oku čak i nakon što ste izvadili česticu, odmah se obratite lekaru ili otiđite na hitnu pomoć.
- Crvene oči
Ukoliko su ova oka crvena, to obično nije ozbiljan problem, dok crvenilo samo jednog oka može ukazivati na veći problem. Kada su oba oka crvena istovremeno, to može biti znak prehlade ili alergija.
Konjunktivitis može zahvatiti jedno ili oba oka. Može biti izazvan virusima ili bakterijama, ako se ne povuče, obratite se svom oftalmologu, savetuje dr Briset.
Skleritis, upala belog dela oka (sclera), može se javiti u jednom ili oba oka, a neki oblici ove bolesti mogu biti ozbiljni. Simptomi skleritisa uključuju:
- jaki bol u oku
- osetljivost na dodir
- oticanje belog dela oka
- zamućen vid
- suzenje
- izuzetna osetljivost na svetlost
Takođe, može doći do bola u vilici, licu ili glavi. Ako imate simptome skleritisa, odmah se obratite oftalmologu kako biste sprečili gubitak vida.
Uveitis, odnosno upala unutar očne jabučice, takođe može zahvatiti jedno ili oba oka. Ova bolest može oštetiti vitalno tkivo oka, što može dovesti do promena u vidu i bola u oku, objašnjava dr Briset.
Uveitis može iznenada da se pojavi. Simptomi uključuju:
- crveno oko, sa ili bez bola
- velika osetljivost na jaku svetlost
- zamućen vid
- "čestice" u vidnom polju
Osobe sa istorijom autoimunih bolesti ili upala u drugim delovima tela su podložnije razvoju upale oka. Takođe, osobe koje su već imale uveitis su sklonije ponovnim epizodama. Ako primetite bilo koji od simptoma uveitisa, odmah se obratite oftalmologu kako biste sprečili komplikacije.
- Nelagodnost u oku zbog nošenja kontaktnih sočiva
Dok većina ljudi koji koriste kontaktna sočiva ne doživljava probleme kada se pridržavaju pravila o njihovom održavanju i upotrebi, povremeno mogu nastati ozbiljne infekcije. Simptomi infekcija povezane sa kontaktnim sočivima uključuju:
- zamućen vid
- neobična crvenilo oka
- bol u oku
- suzenje ili iscedak iz oka
- osetljivost na svetlost
- osećaj kao da postoji nešto u oku
U nekim slučajevima, infekcije povezane sa kontaktnim sočivima mogu izazvati ozbiljan gubitak vida ili čak slepilo. Zato je važno da se što pre obratite oftalmologu ako primetite simptome infekcije.
- Zamućen vid
Čak i ako se zamućenje vida povuče, ono može biti znak različitih problema sa očima, kao što su glaukom zatvorenog ugla, uveitis, odvojena ili poderana retina, neuritis optičkog nerva ili senilna degeneracija makule. Pošto ovi poremećaji mogu biti ozbiljni, odmah zakazite pregled kod lekara ako primetite zamućen vid.
Međutim, najčešći uzrok zamućenog vida je refraktivna greška, što znači da su vam potrebne naočare, što se često dešava kako ljudi stare, objašnjava dr Briset. Drugi, češći, ali manje ozbiljan uzrok zamućenog vida su suve oči.
Oko mora biti dobro hidratizovano da bismo jasno videli kroz njega, dodaje ona. Kada se razviju suvi delovi, vid može bitizamućen i promenljiv. Ovo nije hitna situacija i često se može lečiti kapi za oči koje se kupuju bez recepta ili terapijama koje prepisuje lekar.
Nakupljanje bakterija oko kapaka takođe je česta pojava i može dovesti do blefaritisa ili upale kapaka, što je takođe čest uzrok suvih očiju i ponekad zamućenog vida, dodaje dr Briset. Važno je svakodnevno čistiti područje oko kapaka i trepavica kako biste izbegli ove probleme i održali zdravlje očiju.
- Bol ili zamućenje vida nakon operacije oka
Ako ste imali operaciju oka, čak i ako je to bilo pre nekoliko godina, i primetite crvenilo, bol u oku ili produženo zamućenje vida, odmah pozovite svog lekara radi pregleda.
Izvor: everydayhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs
7 suptilnih promena na očima koje ne biste smeli da zanemarite: Mogu da ukažu na ozbiljne bolesti